Náledí, šero, ale i sluchátka… Dbejte na svoji bezpečnost!

Zimní období přináší chladné a deštivé počasí, které s sebou nese určité nepohodlí a zároveň zvýšená rizika pro všechny účastníky silničního provozu. Nízké teploty, kluzké chodníky a špatná viditelnost jsou časté příčiny nehod a zranění, kterým lze předejít opatrností a vhodnou přípravou.

I když tuzemské klima není tak extrémní jako v severských státech, i v Brně umí být zima náročná na každodenní pohyb a cestování. Chodci, cyklisté, uživatelé koloběžek a dalších mobilních dopravních prostředků jsou vystaveni vyššímu riziku a měli by dbát na bezpečnost. Zima v Brně je obdobím, kdy bývá větší šero a mlha, což znamená, že všichni v terénu jsou méně viditelní.

Proto bychom rádi upozornili cestující, chodce a každého, kdo se ve městě pohybuje, aby zvýšili svoji viditelnost například použitím reflexních prvků na oblečení nebo světelným zařízením. Buďte obezřetní také ve chvíli, kdy přecházíte přes přechod, který nedisponuje signalizačním systémem. To je chvíle, kdy přecházející očekává, že řidič zastaví vozidlo a vyčká, ale již nepřemýšlí nad tím, zda je dostatečně viděn. Pokud panuje nevlídné počasí, chodníky jsou zledovatělé a silnice zasněžené, uzpůsobte chůzi této situaci a volte vhodnou obuv. Nedobíhejte chaoticky na zastávky městské hromadné dopravy, protože hrozí riziko pádu či ještě hůře střetu s dopravním prostředkem. Služby DPMB jsou vám k dispozici neustále a je lepší vyčkat pár minut na další spoj, který vás pohodlně doveze do vaší destinace. Při čekání na MHD nebo při vystupování z šaliny či autobusu se ujistěte, že podlaha není kluzká, neboť i menší pád může mít v zimě vážné následky.

Pokud máte v uších sluchátka, buďte dvojnásob obezřetní. Až devět z deseti střetů chodce s MHD je spojeno s fenoménem poslechu zvuku přes sluchátka. Ta omezují schopnost vnímat okolí, lidé si navíc neuvědomují, že vozidla městské hromadné dopravy nejsou schopna zastavit na krátkou vzdálenost tak, aniž by neohrozila cestující ve voze. Brzdná dráha dopravních prostředků, jakými jsou šaliny, autobusy nebo trolejbusy, je mnohem delší než u osobních vozů, které jsou mnohem flexibilnější. Nespoléhejte se proto na odhady, které mohou vést k nešťastným důsledkům. Volte raději bezpečnost, protože nejvíce záleží na vašem zdraví. Společně jsme lepší a tvoříme spořádanou a ohleduplnou mobilitu města, která je pro všechny přínosem. (red)