Tramvaj je zárukou pohody, radí kvůli ohňostrojům brněnští strážníci

Vloni poprvé mohli návštěvníci festivalu ohňostrojů na Brněnské přehradě vyzkoušet nový tramvajový tunel v Žabovřeské ulici. Cesta z Pisárek jím trvá dvanáct minut, spoje jsou posílené a mají vysokou kapacitu. Městská policie proto využití hromadné dopravy výrazně doporučuje i letos.

Na festivalu Ignis Brunensis se znovu očekávají desítky tisíc návštěvníků, o jejichž bezpečí a pohodu se budou hlídky městské policie starat. Největší stres mnoho diváků zažívá v dopravních kolonách a při hledání parkovacího místa. „Průběžně vypravované linky dopravního podniku jsou skvělým receptem, jak se nervozitě vyhnout. Řady vozidel budou pro návštěvníky připravené i po skončení světelných představení," radí Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Poslední posilové spoje odjíždějí ještě krátce po půlnoci.

V den ohňostroje bude v okolí Brněnské přehrady působit pokaždé přibližně devadesát strážníků. Kromě usměrňování provozu se budou pohybovat přímo mezi návštěvníky, podél břehů i na samotné vodní hladině. Rozsáhlá akce si vedle poříční jednotky a bystrckých hlídek městské policie vyžádá posily z celého Brna.

Pro ty, kdo do okolí přehrady přece jenom zamíří vlastním vozidlem, jsou připraveny parkovací kapacity:
• před ZŠ Vejrostova
• v ulici Páteřní
• cca od 19 hodin na Staré dálnici - asi 1200 parkovacích míst maximálně do půlnoci
• u obce Rozdrojovice (při příjezdu od Kuřimi)

Podle svých možností a kapacit dohlížejí strážníci i na odstavená auta, aby zamezili případnýmpokusům o vloupání.
„Kromě pěších hlídek, autohlídek či skútrů nasadíme také dva motorové čluny. Díky služebním plavidlům můžeme pružně reagovat na nenadálé situace nejenom během ohňostrojné produkce," vypočítal Pavel Čermák, 1. náměstek ředitele.

Dbát o své zdraví

Jeden ze člunů je vybavený i automatickým defibrilátorem, kterým již strážníci v minulosti úspěšně zachraňovali životy. Kolaps může nastat například v davu, vlivem horka, případně i v kombinaci s požitým alkoholem. Strážníci proto doporučují pít dostatek nealkoholických nápojů a chránit se před sluncem.

Všímat si budou i dodržování tržního řádu. V minulosti ho někteří stánkaři a provozovatelé atrakcí porušovali, například překročením otevírací doby nebo dokonce chybějícím povolením k provozu.

Na oficiálním webu Ignis Brunensis jsou k dispozici rady pro přepravu na Brněnskou přehradu. O případných mimořádných událostech se veřejnost aktuálně dozví i na internetové adresewww.facebook.com/mpbrno.

Městská policie dohlíží také na hladký průběh doprovodného festivalu zábavy s jeho přehlídkami, divadelními představeními, závody a slavnostmi. Od května do září zaměstná festivalový program více než pět set strážníků.

(jag)