Stezky pro cyklisty, parkování pro motoristy a mnoho dalšího. V Brněnské metropolitní oblasti se plánují důležité projekty

Řídicí výbor Brněnské metropolitní oblasti (BMO) schválil celkem 25 projektových záměrů, které zahrnují klíčové oblasti dopravy, životního prostředí, školství a sociálních služeb.

Nové cyklostezky v Brně a jeho okolí

Nejvíce projektů – celkem 13 – bylo schváleno v oblasti udržitelné mobility. Patří mezi ně například výstavba parkovacího domu Skořepka v Brně, jehož cílem je umožnit řidičům snadný přestup na veřejnou hromadnou dopravu a zároveň zlepšit parkovací možnosti v centru města Brna. Několik projektů se týká cyklodopravy a výstavby cyklostezek v Brně a jeho okolí. Jedná se například o cyklistickou stezku Rebešovice–Bobrava propojující známou mezinárodní cyklotrasu Brno–Vídeň nebo úsek cyklostezky EuroVelo9 Blansko – Nový Hrad – Adamov. „Podpora projektů v zázemí Brna a v okolních obcích je klíčová pro zajištění vyváženého rozvoje celé metropolitní oblasti," upřesnil člen Řídicího výboru Brněnské metropolitní oblasti a uvolněný zastupitel pro strategický rozvoj a metropolitní spolupráci Martin Příborský a dodal: „Projektů bylo tolik, že například ve výzvě v oblasti Bezpečnosti dopravy jsme se rozhodli navýšit alokaci z původních 80 milionů korun na částku 104 milionů korun. Podpoříme tak například novou lávku přes řeku Svitavu v Blansku nebo cyklopodjezdy v Ivančicích a v Židlochovicích. Právě cykloopatření je možné zařadit k projektům, ze kterých mají užitek jak lidé v místě výstavby, tak výletníci včetně Brňanů." Součástí podpořených projektů je i cyklostezka Valchařská–Olší v oblasti Tomkova náměstí v Husovicích a rekonstrukcí projde i lávka z Táborského nábřeží přes řeku Svratku na Poříčí. Další schválené projekty se zaměřují na rozvoj telematiky a odbavovacích systémů a přispějí k modernizaci a zvýšení bezpečnosti veřejné dopravy v metropolitní oblasti.

Modrozelená infrastruktura, vzdělávání a sociální služby

Pilířem dalších šesti schválených projektů je rozvoj v oblasti zelené a modrozelené infrastruktury. Cílem podpory projektů v této oblasti je zvýšení kvality životního prostředí, zlepšení biodiverzity a zajištění protipovodňové ochrany. Významným příkladem je revitalizace veřejných prostranství v Bučovicích v areálu bývalých uměleckoprůmyslových závodů. Projekt zahrnuje úpravu břehu toku Litavy a vznik okolního parku s rozsáhlou výsadbou zeleně. Do budoucna město Bučovice plánuje v území i výstavbu nových rodinných a bytových domů.

Řídicí výbor Brněnské metropolitní oblasti schválil také sedm projektů spjatých se školstvím a sociálními službami. Jde zejména o dobudování kapacity mateřských škol v obcích v okolí Brna, které se potýkají s nedostatkem míst a jsou výrazně ovlivněny procesem suburbanizace. Nová mateřská škola vznikne v Holubicích a o jednu třídu se zvýší kapacita mateřské školy v Rosicích. Dále byly schváleny projekty vedoucí k rozvoji infrastruktury sociálních služeb s cílem podporovat potřebné a ohrožené obyvatele. Uspěl například projekt denního stacionáře ve Šlapanicích či rozšíření provozu služeb Charity Vyškov.

„Na projekty v Brněnské metropolitní oblasti, které svým charakterem překračují význam jedné obce a ovlivňují širší území, máme v tomto programovém období 2021–2027 k dispozici 8 miliard korun. Dosud Řídicí výbor podpořil 98 projektů v celkové hodnotě 6,2 miliardy korun. Další výzvy nás čekají v červnu, zaměřovat se budou na rozvoj rekreačních a volnočasových aktivit, obnovu a udržení kulturního dědictví a služby infrastruktury," uvedla primátorka města Brna a předsedkyně Řídicího výboru BMO Markéta Vaňková.

Více informací najdete na stránce metropolitni.brno.cz.