Na Janáčka! Skladatele uctí pivem i kuličkami

Letošní rok je připomínán jako Rok české hudby, neboť v životních datech mnoha českých a moravských skladatelů se objevuje číslice čtyři. Mezi nimi je také Leoš Janáček (3. 7. 1854–12. 8. 1928), který je svým životem a tvorbou těsně spjat s Moravou a především s Brnem. Při příležitosti 160. výročí skladatelova narození vyhlásil primátor Roman Onderka letošní rok v Brně Rokem Leoše Janáčka. Akce k tomuto výročí se konají od začátku roku a pokračují i v jeho druhé polovině. Několik je jich směřováno přímo k datu Janáčkova narození.

„Společně s Gregorem Johannem Mendelem patří Leoš Janáček ke světově proslulým géniům, kteří se v Brně sice nenarodili, ale přišli sem jako mladí a své dílo vytvořili ve zdech našeho města. Janáček s Brnem srostl a jeho skladby vyrůstaly z brněnské atmosféry. Věřím, že se akce konané v Roce Leoše Janáčka stanou jasným a důstojným vyjádřením toho, co pro Brno věčně mladá Janáčkova hudba znamená," uvedl primátor města Brna Roman Onderka.

„Připijte Leošovi na zdraví". Ve čtvrtek 26. června 2014 bude středem Brna (náměstí Svobody – Mendlovo náměstí) od 16 do 20 hodin projíždět Pub šalina. Akci, v jejímž rámci bude možné připít „živému" Leoši Janáčkovi k narozeninám pivem Starobrno, připravily Dopravní podnik města Brna a Národní divadlo Brno ve spolupráci se společností Starobrno-Heineken. V režii Tomáše Pilaře vystoupí operní soubor NDB.
"Speciální jízdenky" do tramvaje lze získat v předprodeji NDB jako dárek k zakoupeným vstupenkám. K dostání budou i přímo na místě. Více informací na stránkách www.ndbrno.cz/program-4/pub-salina.

Akce v den Janáčkových narozenin – 3. července 2014

Multimediální publikace o Leoši Janáčkovi

V „narozeninový den" bude spuštěna multimediální publikace s ukázkami hudebních děl Leoše Janáčka, kterou připravily Statutární město Brno, Moravské zemské muzeum a Turistické informační centrum města Brna.
Jedná se o unikátní projekt multimediální publikace o životě a díle Leoše Janáčka, který v současnosti patří k nejhranějším hudebním autorům. Tímto projektem MZM navazuje na poslední aktualizovanou monografii Leoše Janáčka z pera Jiřího Zahrádky, který se mimo jiné rovněž podílel i na vzniku výše zmíněné publikace. Ta je doplněna hudebními úryvky z Janáčkova díla, a to do takových detailů, že každé jednotlivé zastavení přímo souvisí s představenou hudební ukázkou. Publikace je nastavená jako virtuální procházka místy, na kterých Janáček skutečně pobýval a působil.
Internetová publikace bude v průběhu léta 2014 k dispozici zdarma na Apple Store, pro platformy Android v červenci 2014. Dále je možné publikaci získat na stránkách www.ipublishing.cz v sekci elektronická knihovna.

Po stopách Leoše Janáčka

Pro Rok Leoše Janáčka vytvořilo TICmB za finanční podpory Jihomoravského kraje speciální trasu – Leoš Janáček a Brno, která získala i elektronickou podobu ve formě virtuální trasy na portálu www.gotobrno.cz.
V rámci výše zmíněného projektu byli vyškoleni průvodci, kteří trasou Leoše Janáčka, trvající 120 minut, provázejí.
Po stopách Leoše Janáčka se zájemci mohou vydat také 3. 7. 2014 v 15 hodin od Domu pánů z Kunštátu. Vstupné 50 Kč dospělí, 25 Kč děti od 6 let, studenti, senioři, ZTP, ZTP/P,
zdarma děti do 6 let. Prodej vstupenek od 17. 6. 2014 na pokladně:
Labyrint pod Zelným trhem /Zelný trh 21/, tel. 542 212 892, út–ne 9.00–18.00

Skleněnka: uzavřená edice Leoš Janáček – 160. výročí narození

Hodinový stroj na náměstí Svobody bude vydávat unikátní edici janáčkovských skleněnek se skladatelovým podpisem a daty jeho narození a úmrtí. Budou nasazeny do speciálního druhého zásobníku hodinového stroje a budou vypadávat od 11 do 23 hodin. Celkem – pokud budou mít všichni štěstí a kulička nepropadne – si Janáčkovu skleněnku může odnést 13 zájemců. Nechycené kuličky budou uchovány pro připravovanou aukci k pátému výročí fungování hodinového stroje.

Přehledné a ucelené informace o aktivitách spojených s oslavami Leoše Janáčka nabízí portál www.gotobrno.cz v sekci Janáček.