Strážníci loni otevřeli skoro sedm desítek bytů, pomohli stovkám seniorů
Hlídky městské policie pomohly v loňském roce stovkám seniorů v nouzi. Strážníci se k nim spouštěli po lanech a odvrtávali zámky, aby zkontrolovali jejich stav a případně přivolali zdravotníky. Bezmála v sedmdesáti případech využili své zákonné oprávnění otevřít byt.
Brněnští strážníci zachraňují seniory a další špatně pohyblivé osoby v různorodých situacích. Ozývají se jim sousedé, kteří své známé dlouho nepotkali na chodbě, případně příbuzní a dobří přátelé, jimž se nedaří spojit s blízkými. Na nevyzvednuté jídlonosiče stojící přede dveřmi poukazují pracovníci pečovatelských služeb.
Obvykle se ukáže, že dotyčný doma upadl, poranil se a nemůže vstát. Strážníci pořádkové jednotky potom vyhodnocují nejrychlejší cestu k němu.
„Dveře dokážou otevřít často bez poškození planžetou, jsou proškolení i v používání zámečnické sady. Pokud je byt pečlivě zajištěný bezpečnostními dveřmi nebo například klíč zasunutý a pootočený z vnitřní strany zámku, bývá efektivnější záchrana po fasádě budovy," popisuje Petr Čermák, vedoucí pořádkové jednotky.
Zakopnutí i vážné úrazy
Hlídky proškolené pro práci ve výškách se spouštějí po lanech a do bytu vstupují oknem či přes balkon, v nižších patrech si dokážou poradit i s využitím výsuvného žebříku. Pro vstup do bytu, kdy je v ohrožení život nebo zdraví, mají zákonem dané oprávnění. Přístup si takto zjednali v 69 případech.
Městská policie Brno však spolupracuje i na projektu SOS tlačítek, jejichž prostřednictvím mohou starší a hendikepovaní lidé na dálku upozornit, když se ocitnou v tísni. V roce 2023 prověřovali strážníci 444 signálů.
Zhruba padesát hlášení z alarmu se už po telefonickém ověření ukázalo jako planá, například kvůli špatné manipulaci klienta se zařízením. U zbylých událostí hlídky spěchaly zkontrolovat stav uživatelů. Více než tři sta případů strážníci dokázali vyřešit sami na místě. Seniorovi například pomohli vstát po pádu nebo mu ošetřili drobné šrámy. Zhruba v osmdesáti případech ale bylo nezbytné přivolat i zdravotníky.
Kromě toho přijme Městská policie Brno ročně i desítky telefonátů od lidí, kteří pečují o své imobilní příbuzné a po pádu je sami nedokážou zvednout, anebo od samotných seniorů v nesnázích.
Příčiny úrazů bývají různé. Seniory může překvapit zdravotní slabost či náhlá ztráta rovnováhy po škobrtnutí. Do problémů se dostávají při prudkých výkyvech atmosférického tlaku nebo za obzvlášť horkých dnů.
Tísňová tlačítka původně v Brně provozovala právě městská policie. S projektem Centra tísňového signálu přišla již v roce 1998.
(jag)