Na žádné z brněnských vodních ploch není led vhodný k bruslení

Strážníci během čtvrtka měřili tloušťku ledu na brněnských vodních plochách. Pro pohyb lidí není bezpečná žádná z nich. Městská policie proto před víkendem, během něhož se navíc očekává oteplení, apeluje na návštěvníky rekreačních oblastí, aby na hladinu nevstupovali.

Poříční jednotka zkontrolovala hned několik lokalit Brněnské přehrady, mezi nimi i přístaviště, Rokli a Sokolské koupaliště. Síla ledu však nikde nepřesáhla šest centimetrů.

Někde byly hodnoty ještě nižší. V Medlánkách krusta nepřerostla čtyři a půl centimetru, okolo pěti centimetrů hlásí strážníci z Holásek, od chrlického biotopu i ze Splavisek.

Jedna nádrž, několik hodnot

Zrádnost přírodního ledu dobře ilustruje Žebětínský rybník. U břehů naměřila poříční jednotka šest centimetrů, v prostředku devět centimetrů a mezi těmito plochami pouhé čtyři centimetry.

Nejvyšší hodnoty získali strážníci v Mariánském údolí. Na prvním rybníku dosáhla tloušťka ledu deseti, na druhém sedmi a na třetím osmi centimetrů. Osm centimetrů mají i rybníky v Jehnicích.

Obvykle se jako relativně dostatečná uvádí alespoň dvanácticentimetrová tloušťka, ačkoliv na přírodních vodních plochách nejde nikdy garantovat bezpečný pohyb. Kvalitu ledu totiž ovlivňují vodní proudy a vznikat v něm mohou i nebezpečné vzduchové kapsy, které nejsou z povrchu vidět.

Strážníci vstup na zamrzlé vodní hladiny v Brně nedoporučují, a to i s ohledem na předpověď počasí slibující oteplení. Led je stále příliš tenký a pohyb po něm nebezpečný.

(jag)