Město přispěje na opravu lokomotivy Caroline

Město Brno pomůže opravit historickou parní lokomotivu Caroline. Rada města vyčlenila ve středu 14. května 2014 částku 900 tisíc Kč, která je nutná na opravu a znovuzprovoznění tohoto technického unikátu. Na brněnských tramvajových tratích se Caroline objevila v r. 1889 s tím, že v provozu byla až do r. 1914, kdy byla odprodána vojenské správě pro dopravu. Poslední větší opravou spojenou s kompletní obnovou kotle prošla v roce 1993, kdy se zúčastnila oslav 750. výročí udělení městských práv. Následujícího roku byla prezentována na srazu parních strojů v železničním muzeu partnerského města Utrechtu. Dotaci města budou projednávat ještě brněnští zastupitelé.

„Je to unikát, je to chlouba všech tramvajových vozů, které máme ve městě. Její historická hodnota je opravdu významná a pro Brno odjezdila stovky kilometrů, ať už ve službách tehdejší Zbrojovky nebo Společnosti brněnských elektrických pouličních drah na konci druhé světové války," uvedl primátor města Brna Roman Onderka.

Caroline
V roce 1945 se Caroline uplatnila i při odklízení trosek a obnově provozu tramvají. Poté se znovu vrátila do Zbrojovky, která ji v r. 1952 věnovala Městskému muzeu v Brně. Díky iniciativě DP města Brna byla opravena v lokomotivním depu Brno – dolní nádraží. V r. 1971 byla předána do sbírek Technického muzea a s přestávkami až do r. 1989 byla udržována v provozuschopném stavu.

Lokomotiva Krauss
Ve sbírce Technického muzea v Brně se nachází ještě druhá tramvajová lokomotiva Krauss společnosti Brünner Localbahn pocházející z roku 1894. Jde o lokomotivu Witkowitz, kterou zmíněná společnost využívala na trati Přívoz – Mor. Ostrava – Vítkovice. Typově se zcela shoduje s dalšími brněnskými lokomotivami č. 1 Mariette, 6 Hedwig, 3 a 4 (jména posledních dvou nejsou známa). Lokomotiva Witkowitz byla objevena na vlečce lihovaru v Györu a do sbírek Technického muzea získána prostřednictvím Dopravního muzea v Budapešti. V současnosti je lokomotiva Witkowitz v depozitáři v Brně-Líšni ve stavu nedokončené renovace.

(tz)