Filharmonie Brno míří na americké turné. V Carnegie Hall zahraje v newyorské premiéře Glassovu Symfonii č. 12 „Lodger" za osobní účasti autora

Filharmonie Brno míří na americké turné. V únoru odehraje za oceánem sedm koncertů na sedmi místech, přičemž turné odstartuje v Carnegie Hall, kde provede v newyorské premiéře Symfonii č. 12 „Lodger" Philipa Glasse.

„Carnegie je meta každého orchestru. Jsem nesmírně ráda, že naše město tam bude Filharmonie Brno reprezentovat tak významným počinem, jako je newyorská premiéra symfonie za osobní účasti Philipa Glasse. Věřím, že díky turné se mnoho lidí dozví, jak význačným hudebním městem Brno je a že právem patří do prestižní mezinárodní Sítě kreativních měst UNESCO," uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Orchestr povede na turné jeho šéfdirigent a umělecký ředitel Dennis Russell Davies. „Jsem velmi rád, že za oceán vezeme českou hudbu. Připravili jsme tři díla Leoše Janáčka, dvě skladby Bohuslava Martinů a tři symfonie Antonína Dvořáka. Kombinujeme je se soudobou americkou hudbou: Philipem Glassem, Laurie Anderson a Williamem Bolcomem. Osobně se nejvíc těším na to, až svému dlouholetému příteli Philipovi zahraji jeho »Lodger« se svým orchestrem," prozradil Davies. S filharmoniky se představí světoví sólisté – například pětinásobná držitelka Grammy a hvězda world music Angélique Kidjo a jeden z nejžádanějších varhaníků současnosti Christian Schmitt.

Orchestr s nimi provedl Glassovu symfonii již dvakrát v roce 2021 – v české premiéře na festivalu Pražské jaro a o půl roku později při zahájení festivalu Moravský podzim. Ještě před newyorským provedením je čeká společný koncert v lipském Gewandhausu. „Dílo, kde sólový pěvecký part složil Glass přímo pro Kidjo, jsme také nahráli jako první orchestr na světě," dodala ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Kromě Kidjo a Schmitta orchestr zahraje také s americkou skladatelkou, hudebnicí a performerkou Laurie Anderson, která se k filharmonikům připojí v Kansasu. Její skladba Amelia vypráví příběh Amelie Earhart, první ženy, která přeletěla oceán a o devět let později její letadlo zmizelo beze stopy. Zajímavostí je, že se narodila pár kilometrů od místa, kde orchestr vystoupí. „Amelii jsme kromě domovské scény vyvezli například na festival do rakouského Lince nebo Bratislavy, vždy s velkým úspěchem a vždy před vyprodaným hledištěm," podotkl manažer orchestru Pavel Šindelář.

Orchestr se do Spojených států vrací po padesáti letech. V roce 1973 tam v průběhu jednoho měsíce odehrál devatenáct koncertů, z toho dva před vyprodanou Carnegie Hall. Při prvním z nich, 31. ledna 1973, se kromě tehdejší Státní filharmonie Brno pod taktovkou Jiřího Bělohlávka představil také tehdy dvacetiletý houslista Václav Hudeček.

Kompletní program amerického turné:

February 8th: New York, Carnegie Hall

  • Martinů: Thunderbolt P-47, Janáček: Taras Bulba, Glass: Symphony No. 12

February 10th: Ann Arbor, MI

  • Janáček: Sinfonietta, Bolcom: Humoresk, Janáček: Glagolitic Mass

February 13th: Palm Desert, CA

  • Martinů: Sinfonietta „La Jolla", Janáček: Taras Bulba, Dvořák: Symphony No. 6

February 14th: Santa Barbara, CA

  • Martinů: Sinfonietta „La Jolla", Janáček: Taras Bulba, Dvořák: Symphony No. 6

February 15th: Northridge, CA

  • Martinů: Thunderbolt P-47, Janáček: Taras Bulba, Dvořák: Symphony No. 8

February 18th: Kansas City, MO

  • Dvořák: Othello, Martinů: Thunderbolt P-47, Laurie Anderson: Amelia

February 20th: Lubbock, TX

  • Martinů: Thunderbolt P-47, Janáček: Sinfonietta, Dvořák: Symphony No. 8

(fb)