DPMB hledá řidiče autobusů. Nabízí odměnu 150 tisíc korun

Celorepublikový problém s nedostatkem řidičů trápí i brněnský dopravní podnik. Dlouhodobě mu chybí na pět desítek řidičů, přivítal by i více. Nejhůř se hledají autobusáci. Ty chce dopravce nalákat novým motivačním příspěvkem. Až 150 tisíc korun nabízí DPMB novým řidičům autobusů. Dopravnímu podniku by se hodilo získat až čtyřicet autobusáků. Ti se ale hledají těžko. Hotoví řidiči s platným řidičským oprávněním skupiny D na trhu práce nejsou.

Dříve toto oprávnění získávali třeba na vojně, což teď není. Navíc starší řidiči odchází do důchodu. Jen za posledních pět měsíců do starobního důchodu odešlo 11 řidičů, což je kapacita celého jednoho kurzu. Nárok na motivační náborový příspěvek mají řidiči a řidičky, kteří vlastní platný řidičský průkaz skupiny D a platný průkaz profesní způsobilosti řidiče skupiny D. Další podmínkou je, aby v DPMB zůstali po dobu 4 let. Částka jim proto bude vyplácena průběžně. První splátku ve výši 75 tisíc korun dostanou hned po zkušební době, zbytek motivačního příspěvku bude vyplacen v dalších dvou splátkách.

Kromě odchodů do důchodu trápí DPMB i odliv zaměstnanců – řidičů z okolí Brna. Ti bohužel, s ohledem na vysoké ceny pohonných hmot, hledají práci poblíž svého bydliště a od dopravního podniku z tohoto důvodu odchází. Vedení DPMB proto navíc prověřuje možnost ekonomicky podpořit právě dojíždějící řidiče. (red)