Participativní rozpočet: Odstartovalo finálové hlasování. Brňané vybírají letošní vítěze

Stejně jako v předchozích letech probíhá v listopadu v Brně tradiční hlasování o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Oblíbený brněnský projekt vstupuje již do 6. ročníku finálového hlasování, do kterého se letos probojovalo téměř pět desítek proveditelných projektů. Z nich město uskuteční vítězné nápady do celkové částky 35 milionů Kč. Hlasování je otevřené od 1. do 30. listopadu.

Se všemi finálovými projekty se Brňané mohou seznámit v galerii na webových stránkách paro.damenavas.cz a také na panelech na výstavě na náměstí Svobody, která probíhá od 25. října do 9. listopadu. Ve vybraných dnech zde bude i stan Dáme na vás, kde koordinátorky rády pomohou s hlasováním. Hlasovat lze rovněž na pobočkách Knihovny Jiřího Mahena nebo po předchozí dohodě i na Odboru participace na Husově 12. Online hlasování je přístupné prostřednictvím stránek paro.damenavas.cz nebo s využitím full účtu na Brno iD.

Do finálového udílení hlasů se mohou zapojit obyvatelé starší 18 let s trvalým pobytem v Brně. Každý má k dispozici pět kladných hlasů a dva záporné. Jednomu projektu může hlasující udělit až dva kladné hlasy a jeden záporný.

„Těším se, že i letošní ročník přinese hojnou účast hlasujících a Brňané využijí možnosti podpořit nápady, které pomohou vylepšit Brno. Vybírat mohou skutečně z rozmanité skupiny 47 projektů z oblastí zaměřených například na děti, sport, zábavu, kulturu nebo také zeleň," uvedl radní pro participaci Filip Chvátal.

Participativní rozpočet nabízí obyvatelům možnost podílet se na rozvoji a vylepšení města pomocí jejich nápadů a hlasování. V jarní části navrhují Brňané projekty, pro které musí získat podporu. Podpořené projekty jsou v průběhu léta posouzeny magistrátními odbory i městskými částmi a ty, které jsou vyhodnoceny jako proveditelné, soutěží o vítězství v celoměstském finále.

Díky brněnskému participativnímu rozpočtu bylo dokončeno celkem 31 projektů za 54 mil. Kč a dalších 32 projektů za 83 milionů korun je realizováno.