Letní kurzy pro budoucí řidiče MHD si oblíbili hlavně vysokoškoláci

Začátkem letních prázdnin spustIl brněnský dopravní podnik kurzy pro budoucí řidiče autobusů a tramvají. Zájemci si během léta osvojí řízení na těchto trakcích, složí zkoušky a následně mohou vyjet s cestujícími. Prázdninové kurzy jsou oblíbené hlavně mezi studenty vysokých škol. Těch pro podnik nyní jezdí jedenáct.

Do kurzů 1. července nastupují dvě šestnáctičlenné skupiny budoucích řidičů autobusů a tramvají. Zatímco tramvajácký výcvik trvá dva měsíce, autobusáci v lavicích a za volantem stráví o dva měsíce déle.

Se studenty na pozicích řidičů má DPMB jen ty nejlepší zkušenosti. Získá zodpovědné šoféry a studenti brigádu a volnost ve výběru směn. Mnozí z nich u profese zůstávají i po dokončení studia. Mezi ně patří i Kristýna Hipská, která s řízením tramvaje začala při studiu fakulty veterinárního lékařství a na plný úvazek jezdí v dopravním podniku již tři roky. Ta říká: „Skvělé pro mě bylo, že jsem mohla jezdit tak, jak mi to vyhovovalo při studiu. Dodnes se mi líbí, že jsem na pracovišti sama, sama odpovídám za svou práci, ale přitom jsem pořád mezi lidmi. Navíc je to práce hodně pestrá. I když jedu dva dny po sobě stejnou linku, nikdy to není úplně stejné."

Podmínkou pro přihlášení do kurzu je minimální věk 21 let, řidičské oprávnění skupiny B a čistý trestní rejstřík. Prvním krokem je úspěšné absolvování nástupního psychologického vyšetření, následně účastníci kurzu projdou teoretickou výukou, která trvá 35 dnů, a potom praktickým výcvikem. Na závěr je čeká složení praktických a teoretických zkoušek. Výhodou pro studenty je fakt, že už během kurzu pobírají mzdu.

(red)