Město, kraj a Povodí Moravy pokračují ve zlepšování kvality vody v Brněnské přehradě
Čistota Brněnské přehrady neleží pouze na bedrech města Brna, ale na jejím udržování se podílí i Jihomoravský kraj a státní podnik Povodí Moravy. Pilotní projekt čištění Brněnské přehrady začal v roce 2010.
„Od té doby jsme ušli dalekou cestu. Přehrada, v níž dříve v létě řádily spíše sinice než Brňané, se opět stala vyhledávaným místem k trávení volného času – ať už pro procházky po březích, koupání, či rybaření. Naplňuje mě radostí vidět Prýgl zase plný života," uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodala: „Abychom tento stav zachovali, musíme v opatřeních pokračovat. Smlouva zabezpečí ochranu vody až do roku 2027."
Projekt přinesl už řadu opatření. „Například se vyčistilo dno a břehy nádrže, kde se nacházelo velké množství sedimentu. Zajímavostí je také proměna skladby ryb v přehradě. Dříve dominovaly kaprovité druhy, které se živí organismy ze dna, takže sediment vířily, a pomáhaly tak sinicím k bezuzdnému osidlování vodní plochy. Zmíněné druhy byly částečně nahrazeny dravějšími rybami, mezi nimiž najdeme candáty, okouny a štiky stabilizující ekosystém nádrže," vysvětlil náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast životního prostředí Lukáš Dubec.
V loňském roce byla vyhotovena projektová dokumentace ke čtvrté etapě, která se zaměří na udržování dobrého stavu vody. „Hlavní opatření už byla nastavena a velmi dobře fungují. Nyní půjdeme cestou intenzifikace stávajícího aeračního systému. První etapa bude obsahovat odstranění stávajících pěti provzdušňovacích, tedy aeračních věží. Ty budou nahrazeny destratifikačními, tedy promíchávacími věžemi. Jedna z nich bude přesunuta do Rakovecké zátoky, kde bude také další přidána. Ve druhé etapě se přidají další tři destratifikační věže," dodal první náměstek primátorky Petr Hladík.
O technickou část se bude i nadále starat Povodí Moravy. „Opatření na vodní nádrži Brno i v minulém roce prokázala svoji účinnost a zabezpečila požadovanou kvalitu vody pro rekreaci po celou loňskou sezonu. Destratifikační věže vodu promíchávají, dostanou ke dnu více kyslíku a tím sinicím zhoršují podmínky pro přežití v sedimentech. Dávkování srážedla fosforu, který představuje hlavní živinu pro sinice, zabraňuje jeho vnosu do hlavního jezera. Pro udržení dobré kvality vody v nádrži je ale nezbytně nutné pokračovat v odstraňování komunálních, průmyslových i zemědělských zdrojů znečištění v povodí nad vodní nádrží, a to zejména fosforu," doplnil za státní podnik Povodí Moravy ředitel pro správu povodí Antonín Tůma.
Město Brno a Jihomoravský kraj se budou na spolupráci podílet finančně. Každá ze stran bude hradit 50 % nákladů na udržování čisté vody (v předpokládané celkové výši 15 milionů korun za rok).
(mmb)