Historie i zábava nejen pro Brňany. Den Brna letos cílí na celý region
Patnáctý srpen 1645 se zapsal do historie města jako den, kdy Brňané porazili Švédy. Na památku této události pořádají TIC Brno, Společnost 1645 a Brněnské biskupství každý rok Den Brna.
Den Brna dlouhodobě pořádá TIC Brno ve spolupráci se Společností 1645 a Biskupstvím brněnským. Akce každoročně přiláká mnoho místních i mimobrněnských obyvatel, protože jim nabízí široké spektrum kulturních a zábavních programů. Jejich zásadní součástí pak je rozsáhlá rekonstrukce bitvy, která se převážně koná na Kraví hoře a účastní se jí na 200 nadšenců do historie. Mezi další pravidelné aktivity patří vojenský průvod centrem města zakončený položením věnce na hrob velitele městské obrany Raduita de Souches a pořad Černá koule pro generála Torstensona konající se v Labyrintu pod Zelným trhem.
Oslavy památného brněnského dne jsou každý rok rozsáhlejší a pestřejší, a proto rostou i finanční nároky pořadatelů. Blíží se také 380. výročí obléhání Brna a bitvy o něj, které připadá na rok 2025. „Abychom zachovali a zvýšili prestiž akce, musíme nutně navýšit její rozpočet. Cílem pořadatelů nejen pro letošní rok je nalákat do města na tuto akci širší okruh návštěvníků z regionu i celé České republiky a pozvat je na vícedenní návštěvu Brna. S tím se zákonitě pojí zvýšení dramaturgické a kulturní kvality. Spolupráce by nově měla být navázána s Muzeem města Brna na Špilberku, kde by se konal zábavně-historický program pro celou rodinu," vysvětlil radní pro oblast kultury Marek Fišer.
Den Brna se koná vždy nejbližší víkend k 15. srpnu. Organizace TIC Brno navrhla rozšíření historického programu včetně samotné bitvy o další lokace. Navýšení příspěvku pro TIC Brno o 750 tisíc korun pomůže dostát dlouhodobě kvalitnímu programu a zajistí i jeho větší rozsah. „Den Brna by měl být jedním z taháků léta, který zaujme jak obyvatele města, tak i turisty. Odvrácení švédského vpádu si sice připomínáme denně díky odbíjení poledne v 11 hodin na Petrově, ale takto významný historický okamžik si zaslouží také důstojnou a kvalitní oslavu každý rok," doplnil Marek Fišer.