Pomoc přichází i zavřenými dveřmi – strážníci zachraňují seniory
Desítkám dramat ukrytým v soukromí za zdmi bytů se Brno nevyhnulo ani v loňském roce. Z řady naléhavých oznámení, která každoročně přijme operační středisko městské policie, patří tradičně k nejzávažnějším a nejurgentnějším informace o osobách uvězněných ve vlastních domácnostech. Zpravidla se jedná o seniory, kteří vlivem vyčerpání, dehydratace, nemoci nebo chvilkové nevolnosti upadnou a zůstanou bez pomoci ležet v některé z místností. V loňském roce zamířily hlídky prověřovat obdobné podezření v průměru každý šestý den, celkem 65krát.
V tomto ohledu je pro strážníky nesmírně cenná pomoc všímavých sousedů, kteří registrují podezřelé okolnosti. Někdy si všimnou prostého faktu, že dotyčný nevychází delší dobu z bytu, jindy je navedou méně patrné indicie jako delší dobu neodmetený sníh na seniorově vozidle či poštovní schránka plná reklamních materiálů a dopisů. Sociální pracovníci zase upozorňují na nevyzvednuté jídlonosiče.
Z oznámených případů se naštěstí část ukazuje jako neopodstatněná. Vloni jich ovšem bylo pouze šest oproti předloňským čtrnácti. Při "planém poplachu" člověk v bytě nejčastěji jen spí nebo odjel na dovolenou. Ve významné většině případů však jsou lidé uvnitř bytů v přímém ohrožení zdraví a života. I v roce 2013 se to potvrdilo, když strážníci zachránili celkem 51 osob tím, že vstoupili do bytu dveřmi za použití síly nebo do něj slanili z některého ze sousedních oken a umožnili přístup zdravotníkům. U dalších 2 oznámení již bohužel nebylo možné seniorům pomoci a lékaři konstatovali úmrtí.
Nejčastěji při otevírání bytů zasahovali strážníci z Jednotky operativního zásahu, v uplynulém roce se však v nemalé míře podílely na těchto zákrocích i hlídky z jednotlivých revírů a dalších jednotek MP. V šesti případech si přímo na místě převzali od strážníků záležitost hasiči.
(jag)