Každý může poznat svého strážníka, městská policie vrací na web jejich kontakty a tváře

Lidé žijící v Brně mohou opětovně získat přesnější představu, kdo se stará o bezpečí a pořádek v jejich ulici. Městská policie obnovila projekt Poznej svého strážníka.

Zájemci mají možnost „svého" strážníka přímo kontaktovat. Stránka je dostupná z oficiálního webu městské policie na adrese www.mpb.cz . Najít územářku či územáře, jak se strážníkům s konkrétní svěřenou oblastí přezdívá, lze přímým zadáním ulice do vyhledávacího formuláře nebo kliknutím na vybranou lokalitu v mapě.

„Možnost obrátit se na konkrétního člověka je mnohem osobnější než anonymní odkaz na podatelnu či služebnu. Brněnská městská policie se dlouhodobě snaží být veřejnosti co nejblíže a toto je jedna ze správných cest. Chceme dát Brňanům možnost blíže poznat, kdo se stará o ulici, v níž žijí," vysvětlila primátorka města a velitelka Městské policie Brno Markéta Vaňková.

Právě na podnět vedení města se úspěšný projekt vrací. „Fungoval od roku 2012 a přijali jsme jeho prostřednictvím od veřejnosti stovky zpráv. V loňském roce jsme ho však kvůli evropskému nařízení o ochraně osobních údajů pozastavili a zvažovali jsme, zda a v jaké podobě v něm nadále pokračovat," uvedl ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal.

Když nové vedení Brna projevilo o vzkříšení projektu zájem, obrátila se městská policie přímo na své strážníky s územní odpovědností. „Kolegů jsme se zeptali, zda souhlasí se zveřejněním údajů, a odezva nás velmi potěšila. Všech sedmdesát územářů má na webu uvedené své jméno, je možné jim poslat přímou zprávu a výrazná většina, přes osmdesát procent, souhlasila se zveřejněním fotografie," doplnil Luboš Oprchal.

Územáři se pravidelně pohybují ve svěřené lokalitě a úředně zpracovávají případy ve své působnosti. Komunikují s veřejnou správou a informují občany, kteří se na ně obracejí se svými dotazy nebo postřehy. Z dřívějších průzkumů v řadách městské policie je patrné, že tato lokálně zaměřená činnost je velmi efektivní. Přestože plní strážníci řadu administrativně náročných úkolů, tráví v průměru tři čtvrtiny své pracovní doby přímo v ulicích a tím i v přímém kontaktu s veřejností. Ze sedmi desítek strážníků s územní odpovědností tvoří více než polovinu ženy.