Hrad Veveří bude na Silvestra oslavovat. Návštěvníci vítáni

Hrad Veveří bude na Silvestra slavit. Nikoliv však konec roku, jako většina ostatních, ale 800.výročí první zmínky o sobě. A protože kulaté osmisté narozeniny si zaslouží připomínku přímo v onen slavný den - přesto, že letošní návštěvnická sezóna již skončila, a ta příští se teprve chystá – vypuknou na břehu Brněnské přehrady náležité oslavy.

Na letošního Silvestra proto hrad Veveří mimořádně otevře své brány pro veřejnost. Od 10. do 15. hodiny bude v prostorách tzv. Přihrádku hradu k narozeninám a návštěvníkům k poslechu hrát a zpívat známá brněnská kapela Gajdoši, a to pod střechou - v někdejší kovárně, kde bude k vidění i část výstavy věnované osmisetleté historii hradu Veveří. Pro zahřátí v hradní vinotéce nabídnou svařené víno a horkou medovinu - a návštěvníci také budou moci ochutnat chlebové placky s nejrůznějšími náplněmi z polní pekárny.

Pokud náhodou napadne sníh, pole před hradem je ideálním místem nejen na koulovačku, ale také na to zkusit postavit ze sněhu model Veveří. Pokud se někomu skutečně povede, kastelánka jistě nezapomene na vhodné ocenění snahy, byť takový ledový hrad asi 800 let nevydrží.

Výlet na Veveří tak může být oddechem před nadcházející bujarou silvestrovskou nocí, případně odreagování se od příprav na ně. Za vstup do areálu se bude platit symbolické třicetikorunové vstupné (děti do 6 let mají vstup volný).

A proč právě poslední den roku? Osud nebo náhoda chtěly, že je hrad poprvé zmiňován právě na Silvestra - konkrétně v listinách datovaných v Prostějově 31. prosince 1213. Český král Přemysl Otakar I. a jeho mladší bratr, moravský markrabě Vladislav Jindřich tam na listinách určených pro řád johanitů uvádějí jako svědka Štěpána z Veveří (Stephanus de Weverin). Je to tedy písemný důkaz, že v té době již hrad existoval.

A i když osmisté výročí sice připadá na Silvestra, jeho oslavy se potáhnou i celým dalším rokem. Stojí však za to být u jejich zahájení.

(jih)