V Brně vyrůstá biobanka za 200 milionů

Výstavba unikátní biobanky, která bude patřit k centru RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a umožní studovat celistvěji vlivy životního prostředí na lidský organizmus, odstartovala na sklonku roku v Brně.

Kampus MU v Bohunicích se rozroste o další vědecká pracoviště. Budou jím laboratoře a biobanka, kde budou vědci uskladňovat vzorky z vyšetření lidí a životního prostředí. Zařízení nebudou sloužit jen centru RECETOX, ale celé MU a pro další výzkumníky. Vybudování biobanky a dalších vědeckých zařízení bude stát přibližně 200 milionů korun z evropského Operačního programu Vývoj, výzkum a vzdělávání.

Nové zařízení pomůže vědcům například s dlouhodobou populační studií CELSPAC (Středoevropské dlouhodobé studie rodičů a dětí), což je společný projekt Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno. Je zaměřen na faktory ovlivňující zdraví člověka. Na jejím počátku byl projekt ELSPAC, celoevropská studie rodičů a dětí z 90. let. Projekt byl organizován Světovou zdravotnickou organizací a cílem bylo oslovit 40 tisíc těhotných žen z celé Evropy a sledovat jejich děti až do dospělosti. Jedna generace dětí narozených v Brně a Znojmě v letech 1991 až 1992 tedy byla sledována od těhotenství matky až do své dospělosti. Rodiče vyplňovali po dvacet let podrobné dotazníky o své rodině, způsobu života, událostech, stresech i zdravotním stavu. Pode ředitelky centra RECETOX profesorky Jany Klánové byla součástí také například studie neurologů. „Sledovali, jak se vyvíjí mozek mladých lidí, a jak se nachází stopy stresu matek v těhotenství na mozku mladých lidí. To se může projevit například větší náchylností k depresi," uvedla Jana Klánová

Před 6 lety převzalo zodpovědnost za studii centrum RECETOX. „A protože je naším dlouhodobým cílem studium vlivu životního prostředí na zdraví populace a zdravý vývoj dětí, zajímá nás také to, jakou roli v současném stavu mladé populace hrají právě environmentální faktory," uvedla Jana Klánová. Rodinné a životní prostředí má podle totiž podle badatelů souvislost s chronickými nemocemi. „Dechem se totiž do našeho těla dostávají chemikálie, konzumujeme potraviny, ve kterých mohou být jsou pesticidy, žijeme v prostředích, kde mohou být zpomalovače hoření nebo dýcháme domácí prach," pokračovala profesorka Klánová.

Badatelé z brněnského RECETOXu tedy chtějí pozorovat další tisíce rodin hlavně z Brněnska. Chtějí, aby se podrobili nenáročným, ale opakovaným vyšetřením, například odběrům krve a moči. Těchto vzorků bude celkově přes dva miliony a k jejich uskladnění poslouží nově stavěna biobanka, která by se měla otevřít v roce 2020. V nových laboratořích by se měly vzorky testovat, a aby byla vyloučena lidská chyba, skladování bude ovládáno roboticky.

(sal)