Z orloje budou pět dní padat speciální kuličky. Připomenou Světový den diabetu

Pět kuliček s logem Světového dne diabetu si mohou lidé odnést z brněnského orloje mezi 7. a 11. listopadem. Limitovaná edice kuliček podpoří tradiční osvětovou akci, kterou v OC Olympia na nadcházející víkend připravují studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Kancelář projektu „Brno – Zdravé město" navíc úspěšné lovce kuliček a vylosované účastníky měření na stanovištích odmění drobnými dárky a poukázkami na sportování.

„Jsem moc rád, že město opakovaně podpořilo akci Světový den diabetu. Cukrovka představuje novodobý mor, který ohrožuje a týká se každého. I když totiž nepotká přímo vás, může se projevit u vaší rodiny, přátel nebo kolegů – vždyť problémy s metabolismem cukru má zhruba každý šestý člověk. Dostatečná osvěta může zabránit růstu počtu pacientů, když lidé včas a správně upraví svou životosprávu, díky vyšetření na stánku může odhalit zdravotní problémy v počátečním stadiu a v neposlední řadě zvyšuje šanci, že poučený člověk správně zareaguje například v situaci, kdy před ním na ulici někdo zkolabuje," uvedl primátor města Brna Petr Vokřál, který akci udělil svou záštitu.

Událost ke Světovému dni diabetu má letos jako téma Diabetes a rodinu. Návštěvníci OC Olympia si mohou 10. a 11. listopadu od 10 do 20 hodin na různých stanovištích na jednoduchých testech ověřit, zda spadají do rizikové skupiny pro vznik diabetu. Výsledky s nimi na místě zkonzultují proškolení dobrovolníci z řad mediků. Bude možné si nechat změřit cukr v krvi, tuk v těle nebo krevní tlak, studenti také ukážou poskytnutí první pomoci, správné čištění zubů nebo samovyšetření prsou a varlat.

„Velmi vítám aktivity studentů lékařské fakulty zasazující se o osvětu v souvislosti s nemocí diabetes. Touto nemocí trpí čím dál více lidí a nevyhýbá se ani mladým lidem a dětem. Společnost musí na tuto skutečnost reagovat. Proto jsme se také rozhodli finančně podpořit školy, které dokážou dětem připravit diabetickou stravu, čímž se nám podařilo počet těchto škol významně navýšit. Nyní dokážeme takovou stravu připravit v 31 brněnských základních školách. Nejlepší však je problému předcházet, proto je každá další osvěta pomáhající prevenci a správné životosprávě důležitá," připomněl první náměstek primátora Petr Hladík.

K šíření povědomí o akci město využije i časostroj na náměstí Svobody. Z něj vypadne od 7. do 11. listopadu vždy v 11 hodin speciální kulička s modrým kruhem, symbolem boje proti diabetu, a motivem Světového dne diabetu. Kdo s ulovenou kuličkou dorazí o víkendu do Olympie, získá jako odměnu drobné dárky a poukázku na sportovní aktivity u společnosti STAREZ-SPORT. „S poukázkami si lidé mohou jít třeba zaplavat nebo zabruslit a právě pohybem přispět k prevenci vzniku cukrovky," vysvětlila Ivana Draholová, vedoucí Kanceláře projektu „Brno – Zdravé město.

Zatímco z orloje vypadne kuliček jen pět, v Olympii je pro návštěvníky akce nachystáno cen mnohem více. Všichni, kdo projdou všechna připravená stanoviště, budou každou hodinu zařazeni do slosování o balíček s památeční kuličkou, dárkovými předměty a sportovní poukázkou.

Více informací naleznete na facebookové události: https://www.facebook.com/events/268740007111628/