Brno chce do roku 2025 vymýtit bezdomovectví
Akční plán, podle kterého by mělo být v roce 2025 ve městě zcela ukončeno bezdomovectví, počítá s poskytnutím městských bytů a následnou dlouhodobou sociální prací se zabydlenými rodinami.
Akční plán ukončování bezdomovectví rodin s dětmi v Brně na léta 2018–2025 byl vypracován na základě analýzy bytové nouze, přičemž bytovou nouzí se rozumí situace popsané Evropskou typologií bezdomovectví a vyloučení z bydlení (ETHOS). Podle ní se bytovou nouzí rozumí situace, kdy je rodina zcela bez střechy nad hlavou, bez bytu (žije tedy v komerční či městské ubytovně, v azylovém domě nebo v domě na půl cesty), v nejistém bydlení (tedy přechodně bydlí u rodiny či přátel či je ohrožena vystěhováním) nebo žije v nevyhovujícím bydlení (tzn. žije v přelidněném bytě a na osobu připadá méně než 5 m2 obytné plochy, případně v nevhodném bytě, kde nelze zajistit základní životní potřeby).
„Od počátku roku 2018 dochází k uzavírání ubytoven, nebezpečí plyne ze změn vlastnických vztahů v bytových domech v rizikových lokalitách, negativní dopady mohou přinést také připravované legislativní změny. Musíme být připraveni řešit i nepředvídatelné krizové situace, a to nejlépe tak, že přemístíme rodiny z nedůstojných bytových podmínek do standardního bydlení," vysvětlil náměstek primátora pro sociálně-kulturní oblast Matěj Hollan.
Na základě podrobného šetření postačí do roku 2025 k těmto účelům 720 bytů. Zhruba polovina z nich bude poskytnuta na základě pravidel pronájmů obecních bytů ve vlastnictví města, které platí od roku 2017. Jde o tzv. sociální byty s podporou. Další čtvrtina bude pokryta běžnými sociálními byty bez potřeby sociální práce. Dalších cca 75 bytů ročně by pocházelo z obecního bytového fondu prostřednictvím Magistrátu města Brna (opravy by byly zajištěny z prostředků ITI, IROP, FBV). Další možností je využití nájemních bytů v soukromém vlastnictví a možnosti vyčlenění části bytů v nové výstavbě.
Návazným krokem bude dlouhodobá sociální práce se zabydlenými rodinami s cílem začleňování těchto domácností do sociálních vazeb města. Za tímto účelem vznikne Městský integrovaný systém pro řešení bytové nouze s centrální koordinací. Odbor sociální péče Magistrátu města Brna, který je garantem poskytování doprovodných sociálních služeb, počítá v souvislosti s realizací schváleného akčního plánu s navýšením úvazků a mzdových nákladů. Předběžná kalkulace nákladů činí od roku 2021 cca 13,5 mil. Kč ročně.
Přislíbena je spolupráce poskytovatelů služeb (DROM, Diecézní charita Brno, Společnost Podané ruce, Ratolest, In IUSTITIA, Pobočka Diakonie Církve bratrské v Brně, Magdalenium, ÚMČ Brno-Žabovřesky, TRIADA-Poradenské centrum, Dětské centrum Teen Challenge Brno, IQ Roma servis), které otázku bydlení řeší se svými klienty jako nejčastější zakázku sociální práce.
Rada města Brna se také dohodla na tom, že bude vypracován Akční plán nájemního bydlení pro cílové skupiny definované ve Strategii bydlení města Brna, konkrétně sociální bydlení, startovací byty a bydlení pro handicapované a seniory.