Brněnští umělci ze Sdružení Q oslaví 50 let své činnosti výstavami

Brněnské Sdružení Q, které 50 let spojuje umělce všech oborů a umožňuje jim vlastní tvorbu obohacovat vzájemnými kontakty, oslaví své jubileum dvěma výstavami. Expozici s názvem Quinquaginta – Půl století s Q 1968–2018 bude od 6. do 25. září hostit Křížová chodba a Rajská zahrada Nové radnice a na ni od 2. října do 25. listopadu naváže dokumentační výstava Půl století se Sdružením Q 1968–2018 v Moravské zemské knihovně, kde se uskuteční několik podvečerů z tvorby členů Sdružení Q.

Jádrem hlavní výstavy v Křížové chodbě je prezentace výtvarných děl současných členů Sdružení Q a pocta již nežijícím zakladatelům SQ, jejichž díla zapůjčilo Muzeum města Brna (např. Bohdan Lacina, Bohumír Matal, Jan Rajlich st., Vilém Reichmann, Miroslav Šimorda, Jiří Marek a další). Výstavu, které poskytl záštitu primátor města Brna Petr Vokřál, provázejí dokumenty z historie SQ, fotografie, ukázky architektonické, literární, divadelní a hudební tvorby členů SQ a další artefakty. K 50. výročí Sdružení Q byl vydán 12. almanach Sdružení Q, který je zároveň i katalogem obou výstav.

Výstavy pořádá Sdružení Q, z. s., Brno, ve spolupráci s Moravským zemským muzeem, Muzeem města Brna, Moravskou zemskou knihovnou a Janáčkovou akademií múzických umění a s podporou Jihomoravského kraje a statutárního města Brna.

Vernisáž výstavy Quinquaginta – Půl století s Q 1968–2018 se uskuteční ve čtvrtek 6. září v 18 hodin v Křížové chodbě Nové radnice na Dominikánském náměstí 1.

Doba trvání výstavy: 6. – 25. září
Otevírací doba: 10–18 hodin
Vstup volný

---------------------------------------------

Historie Sdružení Q

V říjnu 1968 se konala první schůzka budoucího sdružení a 5. listopadu 1968 se pak sešla ustavující schůze sdružení. Pozvánku na ni podepsali výtvarníci Zdeněk Dvořáček, Marie Filippovová, Bohdan Lacina, Jiří Marek, Bohumír Matal, Jan Rajlich st., Vilém Reichmann, Miroslav Šimorda, Jaroslav Škarohlíd a Václav Zykmund. K těmto deseti od počátku patřili i výtvarníci a pedagogové Miloš Slezák a Vladimír Drápal a postupně se přidávali další umělci: literáti Ludvík Kundera, Adolf Kroupa, Milan Uhde, Jan Trefulka, skladatelé Miloslav Ištvan, Alois Piňos, Josef Berg a Zdeněk Pololáník, básníci Oldřich Mikulášek, Jan Skácel a Zdeněk Kriebel, divadelníci Bořivoj Srba, Miloš Hynšt a Alois Hajda, architekti Bohuslav Fuchs a Bedřich Rozehnal a mnozí další.

Název „Q" pro sdružení vymyslel Ludvík Kundera, podle něhož tímto písmenem začínají četné latinské tázací částice.

Ke konečnému vyhlášení vzniku Sdružení Q došlo v květnu 1969. Hned na březen příštího roku pak SQ za předsednictví Bohdana Laciny připravilo první výstavu sedmnácti výtvarníků v Olomouci a brzy nato, 24. května 1970, druhou výstavu SQ v Procházkově síni Domu umění města Brna. Pak se však rychle prosadila „normalizace" a společně s původním Svazem československých výtvarných umělců bylo zrušeno i Sdružení Q.

Někteří členové SQ se v letech 1972–1989 dále scházeli hlavně v ateliéru Miroslava Šimordy. Nucenou absenci výstav a vydávání vlastních knih si vynahrazovali neoficiálním vydáváním tzv. hyperbibliofilií, které produkoval Ludvík Kundera.

Sdružení Q neoficiálně obnovilo svou činnost v květnu 1989, tedy k 20. výročí původního ustavení sdružení. Ale až po 17. listopadu vše mohlo jít oficiální cestou. O pokračování činnosti Sdružení Q a o rozšíření členské základny rozhodli jeho zakládající členové 18. ledna 1990. Ještě v tomtéž roce mělo SQ celkem 103 členů a spolupracovníků a jednoho člena kolektivního (Divadlo Husa na provázku).

K letošnímu roku má SQ 110 individuálních členů: většina je z Moravy, 9 je z Čech, 5 ze Slovenska, po dvou z Itálie a Německa, po jednom z Japonska, Francie/Číny a Srbska, a sedm členů je kolektivních: Divadlo Husa na provázku, HaDivadlo, Divadlo U stolu, Divadlo hudby a poezie Agadir, Ensemble Marijan, Isha Trio a Nakladatelství Větrné mlýny.

Od své obnovy po dvaceti letech – tedy od roku 1989 – uspořádalo Sdružení Q 55 členských výstav u nás i v zahraničí, vydává katalogy, Q-almanachy z tvorby členů a od února 1992 čtyřikrát ročně (nyní péčí Jana a Aleny Rajlichových) KVÉ-buletýn, což je velmi podrobná kronika veškeré činnosti členů SQ a její reflexe v médiích; zároveň je to neocenitelný přehled o kulturním dění v Brně a dosažitelném okolí.