„Rytíři nebes" připomenou československé letce RAF

Dva a půl tisíce československých letců, kteří během druhé světové války sloužili v britské Royal Air Force, uctí unikátní výstava Rytíři nebes, která proběhne od 12. do 26. října 2017 v Pavilonu Morava na brněnském výstavišti. Podporu jí vyjádřil i britský princ William.

„Smyslem této výstavy je ohlédnout se za minulostí a uvědomit si, že současný stav není samozřejmostí a byl vykoupen mnoha životy. To nejmenší, co můžeme udělat, je nezapomínat," uvedl primátor města Brna Petr Vokřál, který akci udělil záštitu, stejně jako hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek, ministr obrany Martin Stropnický a kardinál Dominik Duka. Ten během slavnostního zahájení, které proběhne ve čtvrtek 12. 10., odslouží tryznu za všechny připomenuté letce.

První den výstavy zakončí mimořádné setkání tří dosud žijících pamětníků druhé světové války. V 18.00 hodin vedle sebe na Hvězdárně a planetáriu Brno usednou český válečný veterán Emil Boček, příslušník Rudé armády Vladimír Hrozný a „Wintonovo dítě" Hugo Meisl-Marom, aby společně diskutovali o válce. „Cílem této veřejné besedy je, aby spolu tito tři absolutně rozdílní lidé sdíleli vzpomínky na jeden z největších konfliktů lidstva, kterého se každý z nich účastnil jinak," vysvětlil spoluautor výstavy Jan Kratochvil. „V pátek 13. 10. proběhne tato beseda ve stejném složení s piloty-studenty Univerzity obrany," dodal.
Na výstavě Rytíři nebes budou od 12. do 26. října k vidění originální letecké i parádní uniformy, nejvyšší vojenská či státní vyznamenání jako Řád britského impéria, Záslužný letecký kříž nebo Řád sokola (alias Štefánikův řád) a také osobní věci letců. Mezi nimi je například deník Hanuše Pollaka, příbuzného slavného brněnského rodu Löw-Beerů. Audiovizuální oživení výstavy představují dokumenty o výcviku v RAF a záznam rozhovoru s generálem Nedvědem, které budou promítány v autentickém prostředí vojenského stanu.

Stěžejní plán výstavy tvoří doprovodné panely, na nichž se návštěvníci seznámí se jmény a portréty 2500 československých letců. „Naším cílem je připomenout všechny Čechoslováky, kteří sloužili u RAF. Nejen piloty, ale také techniky, mechaniky, zbrojíře, kuchaře, zkrátka veškerý personál, tisíce jmen, na která se zapomíná," zdůraznil Kratochvil. „Takto rozsáhlá akce nemá obdoby od roku 1945, kdy se v Praze uskutečnil vítězný pochod a slavnostní přehlídka navrátivších se letců," doplnil.