Výstava v Rajhradě připomíná popraveného novináře

rajhradDo KSČ vstoupil už ve 20. letech minulého století. Býval předním redaktorem komunistického tisku. Pak si však Záviš Kalandra dovolil otevřeně kritizovat stalinistické praktiky v Sovětském svazu, za což byl ve věku 47 let popraven. Život a dílo pozoruhodného muže přibližuje výstava Nezůstalo pouze jméno Záviš Kalandra.

Milena Dopitová na nové výstavě v Domě umění spojuje různé kultury i formy umění

mdVýstavní projekt Mileny Dopitové Příští zastávka je na znamení, který byl připraven přímo na míru prostorám brněnského Domu umění, bude slavnostně zahájen 29. listopadu v 18 hodin. Důležitým tématem nové výstavy je spojování a komunikace – ať již mezi rozdílnými formami umění, jako je architektura, video či audio, nebo různými kulturami.

Terra Alba: z Designbloku přímo do Uměleckoprůmyslového muzea v Brně

taZcela nová díla i nejzajímavější kousky bílého porcelánu za posledních dvacet let. Přes 25 různých autorů v režii umělecké dvojice Radek Wohlmuth a Maxim Velčovský. Nabourávání zažitých stereotypů a otvírání nových témat. To je Terra Alba. Hlavní výstava letošního Designbloku je nyní k vidění v brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu.

Malý princ a jeho svět ožijí v Moravském zemském muzeu

mzmVe spolupráci Elišky Podzimkové a Moravského zemského muzea se Brňanům i všem návštěvníkům jihomoravské metropole naskytne na prahu adventu vskutku nebývalá podívaná - Interaktivní výstava Malý princ Elišky Podzimkové. Nové zpracování knihy Malého prince Antoina de Saint-Exupéryho doprovodila uznávaná multimediální umělkyně Eliška Podzimková vytvořením tajuplného fantazijního světa, který návštěvníka okamžitě pohltí.

Vydejte se za šamanem do Pavilonu Anthropos

antVýstava Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea, představuje paleolitické šperky, ozdoby a zdobení lidského těla z moravských a českých lokalit. Jejich prostřednictvím mohou návštěvníci nahlédnout do života lidí, kteří žili na stejném území jako my dnes, jen přibližně o 30 tisíc let dříve. Mimořádně jsou k vidění originály vzácných exponátů MZM. Vedle slavné Věstonické venuše je to i šamanova loutka z mamutoviny nalezená v hrobě na Francouzské ulici v Brně.

Jak si stojí česká literatura a její překlady v zahraničí poodhalí výstava v MZK

mzkMoravská zemská knihovna zve příznivce nejen české literatury na novou výstavu Česká literatura v překladu 1989–2020, která přináší vhled do aktuální situace českého jazyka na poli světové literatury a do historie vydávání překladů české literatury v zahraničí. Návštěvníky seznámí s pozicí české beletrie ve světě, představí historicky nejpřekládanější české autory a autorky, i ta nejžádanější současná jména.