Střední škola F. D. Roosevelta pro tělesně postižené výstavou na Špilberku připomíná své 60. výročí
6. 3. - 10. 4. 2015, středa - neděle
hrad Špilberk
Upleteš, ušiješ, utkáš, navlečeš, roztavíš, svaříš, vypereš, uklidíš, uvaříš, umícháš, prostřeš, spočítáš, objednáš, zaúčtuješ, chceš, můžeš, dovedeš – 60 let učí Střední škola F. D. Roosevelta pro tělesně postižené, jak si poradit se životem, který se již v útlém věku nějak zadrhl a zašmodrchal. Výročí školy si mohou připomenout návštěvníci na výstavě „Chceš, můžeš, dokážeš!", která se 6. března otvírá na Špilberku a kterou připravila škola ve spolupráci s Muzeem města Brna. Záštitu nad výstavou převzal náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Stanislav Juránek.
Na výstavě se lze potkat s živou současností i pestrou minulostí. Proč vlastně byla škola založena? Jak se dařilo vzdělávat žáky s handicapem v 60. a 70. letech minulého století? Přinesl rok 1989 změny ve vzdělávání žáků s handicapem? Uvedená brněnská střední škola pro žáky s tělesným postižením byla otevřena ve školním roce 1954/1955 v areálu tehdejšího Ústavu sociální péče pro tělesně postižené v Brně na Kociánce. Škola se od počátku věnovala především učňovské mládeži s handicapem a v dalších letech také žákům, pro které bylo zajímavé ekonomické vzdělání.
Významným novodobým mezníkem v historii byl rok 1990, kdy byl zahájen intenzivní rozvoj školy s významnou oborovou modernizací. Tento rozvoj vygradoval otevřením nové budovy školy na ulici Křižíkově v roce 2007. Moderní budova dnes už v podstatě pouze svým umístěním v těsném sousedství Centra Kociánka odkazuje na svoji historii. Živá současnost však navazuje na relativně dlouhou historii školy především svým prostředím a duchem vládnoucím ve škole, ale také programovou a cílenou nelhostejností. Nelhostejnost vůči potřebám druhých, silná pedagogická angažovanost a motivující prostředí, to je pro školu typické.
Výstava se odvíjí od žákovských výrobků, výtvorů a aktivit. Ukázky výroby představí školu jako místo pro mladé lidi, kde lze získat odbornost a školu technologicky silnou a zajímavou. Celá budova je kompletně a skutečně bezbariérová a zdá se, že bariéry si mezi sebou a směrem k žákům nebudují ani učitelé, pedagogičtí asistenti a další zaměstnanci. V interaktivní části výstavy se návštěvníci mohou dotknout materiálů a hmatatelně se seznámit se čtyřmi řemesly: brašnář, košíkář, výrobce bižuterie a tkadlec.
K výstavě připravilo Muzeum města Brna edukační program pro školy na objednání, nazvaný „Od tovaryše k mistru". V teoretické části se žáci dovědí o historii řemesel od cechů až po tovární výrobu, v praktické části přímo ve výstavě si pak vyzkoušejí vybraná řemesla. Program umožňuje žákům vzájemné poznání a komunikaci s osobami se zdravotním znevýhodněním, podporuje kreativitu a manuální zručnost. Žákům 8. a 9. tříd pak může pomoci při rozhodování o výběru učebních oborů. Edukační program lze objednávat na telefonním čísle 542 123 618.
Do výstavních prostor je bezbariérový vstup z jižní strany hradu (naproti bastionu s děly), instalace je rovněž bezbariérová. Výstava je otevřena vždy od středy do neděle od 6.3. do 10.4., vstup je zdarma!