Výstava Humor bez legrace ukazuje, že se toho moc nezměnilo

mbNa vizuální projevy antisemitismu v socialistických karikaturách se zaměřuje aktuální výstava Humor bez legrace ve Vile Löw‑Beer v Brně. Představuje soubor kreslených vtipů a ilustrací z humoristických časopisů, které vycházely v Československu a Sovětském svazu. Kromě historických karikatur ukazuje i současné snímky kolující na sociálních sítích. Demonstruje tak, že stereotypy a předsudky vůči Židům jsou v našem veřejném prostoru stále přítomné.

Humor bez legrace je výsledkem více než ročního výzkumu. Mapuje, jak se antisemitismus v socialistickém Československu vyvíjel, jaké měl znaky. „Výstava je pro diváky příležitostí zamyslet se nad tím, jakým způsobem byl v době socialismu tvořen veřejný obraz židovského národa, a jaké důsledky může mít zneužívání humoru pro šíření nenávisti," říká autorka výstavy historička Jana Černá.

Některé karikatury z časopisů Dikobraz, Roháč (Československo) nebo Krokodýl (SSSR) mohou na první pohled působit jako běžný humor. Karikatury se však často stávaly nástrojem propagandy a manipulace socialistického režimu. Tyto trendy přetrvávají i v současné době, jak dokazují vybrané snímky ze sociálních sítí, s nimiž mohou lidé historické obrázky porovnat.

Vystaveno je 227 historických karikatur a 87 současných. Každé z výstavních místností dominuje socha zvířete inspirovaná antisemitskými kresbami. Návštěvníci se postupně setkají s krysou, pavoukem a chobotnicí, které vytvořila výtvarnice a scénografka Milena Dubšíková. Výstava potrvá až do 29. června 2025. Více na www.vilalowbeer.cz

(sal) Foto: Archív MB