Špilberk obsadili kriminalisté. Na fotkách

vernis kriminalistika  00515. 5.  - 31. 8. 2014
hrad Špilberk

Výstavu Kriminalistika ve fotografii uspořádal ke svému 55. výročí Kriminalistický ústav Praha ve spolupráci s Muzeem Policie ČR a pod záštitou policejního prezidenta a Nadace policistů a hasičů. Fotografie zachycují práci kriminalistů, autory jsou přímo zaměstnanci Policie ČR. Návštěvníci Muzea města Brna mohou výstavu zhlédnout od 15. 5. do 31. 8. zdarma jako bonus k některé z již zakoupených vstupenek.

Výstavě předcházela soutěž v roce 2013. Zúčastnit se jí mohli jak policisté, tak občanští zaměstnanci Policie ČR. Hlavní podmínkou bylo zachování tématu: obsah fotografií musel souviset s kriminalistikou. Forma zpracování byla volná, mohlo se jednat o fotografie zachycující práci na místě činu, naaranžované záběry, fotografie z prostředí policejních laboratoří, historické či současné, barevné i černobílé. Soutěže se zúčastnil 26 autorů, kteří zaslali celkem 125 fotografií.

Všechny došlé snímky posoudila porota složená ze zástupců Kriminalistického ústavu Praha, Muzea Policie ČR, Nadace policistů a hasičů, fotografů Jaroslava Tichého a Lubomíra Máchy. Autoři pěti nejlepších snímků byli oceněni, jejich díla navíc byla vydražena ve prospěch Nadace policistů a hasičů, jež pomáhá rodinám pozůstalých po policistech a hasičích, kteří zahynuli při výkonu služby, a kolegům těžce tělesně postiženým následkem zranění ve službě. Dražba vynesla 37 tisíc korun.

Výběr nejlepších padesáti fotografií včetně pěti oceněných byl pak vystaven v Muzeu Policie ČR. Výstava je koncipována jako putovní a Špilberk je její první zastávkou po Praze. Vernisáže se kromě ředitele Muzea města Brna Pavla Cipriana zúčastnil také Leoš Tržil, ředitel krajského ředitelství policie v Jihomoravském kraji, a Pavel Kolář, ředitel Kriminalistického ústavu Praha. Výstava byla symbolicky zahájena přestřižením policejní pásky, která obvykle ohraničuje místo činu a tedy i výkonu práce kriminalisty.

Text: mš, foto: Archív MuMB