Technické muzeum v Brně představuje rozsáhlou sbírku hodin a časoměrných zařízení

tmbPRIMky a jiná časoměrná zařízení ze sbírky Libora Hovorky je nová výstava Technického muzea v Brně. V nabídce zájemci najdou exponáty od třicátých let minulého století – např. prototyp hodinek Spartak, hodiny do vojenské techniky, tanku, letadel a samozřejmě velkou škálu náramkových hodinek, kuchyňských hodin, budíků, cestovních hodinek atp. Výstava prezentuje nejen hodinky značky Prim ale také dalších firem jako národního podniku Chronotechna, Elektročasu Praha, Elchronu Polná a další.

Libor Hovorka začal hodiny sbírat ve druhé polovině osmdesátých let minulého století. „V té době jsem pracoval jako vývojový konstruktér v Eltonu," říká známý sběratel, „a téma hodinek mne zcela pohltilo. Kromě ‚Primek' jsem začal sbírat i hodinky z bývalého Východního Německa a ze Sovětského svazu.

Po roce 1990 jsem k tomu přidal hodinky z celého světa a nakonec všechny hodinářské výrobky, které byly vyrobeny na území dnešní České republiky během 20. století." Sbírka Libora Hovorky obsahuje stovky exponátů. Výstava samotná představí přes tři sta kusů. „Hvězdou výstavy jsou dle mého názoru hodinky Prim Orlík z roku 1965," vybírá ze své sbírky Libor Hovorka. „Jsou to první československé hodinky určené pro potápěče a mají z historických hodinek Prim největší sběratelskou hodnotu."

Výstava zahrnuje i hodinářskou dílničku pro děti, kde se seznámí s různými součástkami hodinových strojků. (sal, foto: Archív TMB)