Letohrádek patří hvězdám stříbrného plátna
8. 2. – 4. 5. 2014, denně kromě po. 10 – 16 h.
Letohrádek Mitrovských v Brně
Atraktivní expozici s příchutí nostalgie i smutku lze od 8. února zhlédnout v Letohrádku Mitrovských. Výstava Hvězdy stříbrného plátna představí filmové a divadelní hvězdy první republiky a protektorátu a jejich další osudy... slávu, úspěch, ale skandály a pády nejznámějších herců a hereček v ose Brno – Praha. Návštěvníci výstavy si umělce budou moci připomenout prostřednictvím památek osobní povahy, jako jsou kabelky, klobouky, boty či oblečení (na výstavě bude i část z pozůstalosti Adiny Mandlové či věci Nataši Gollové, Svatopluka Beneše či Věry Ferbasové), chybět nebudou ani filmové plakáty a dobové fotografie či filmová technika nebo filmové ukázky.
Na výstavě budou zastoupenyrovněž doposud jediná žijící herečka, která vystupovala s „Králem komiků" Vlastou Burianem v jeho divadle a také ve filmu Ryba na suchu – Marie Štrosová – Steinerová, nebo Soňa Červená, která si v r. 1947 zahrála po boku Jaroslava Marvana ve filmové komedii Poslední mohykán a obdiv si časem získala, podobně jako Štrosová – Steinerová, také jako operní pěvkyně.
Období od poloviny 20. let 20. století, přes 30. léta, po polovinu 40. let se právem nazývá zlatým věkem československé kinematografie. V té době se započala a rozvinula kariéra mnoha legendárních režisérů - Lamače, Machatého, Friče, Slavínského, Vávry ad. Jejich zásluhou vznikly nesmrtelné filmy - Přednosta stanice, Ducháček to zařídí, Eva tropí hlouposti, Hotel Modrá hvězda, Noční motýl, Kristián, Pohádka máje, Cesta do hlubin študákovy duše a mnoho dalších, ve kterých hrály opravdové hvězdy - Baarová, Beneš, Burian, Ferbasová, Gollová, Haas, Höger, Kabátová, Mandlová, Marvan, Matulová, Nový, Ondráková, Pešek, Plachta, Vítová a nechyběli ani filmoví milovníci.
Ale jen málo Čechů zažilo tak rychlý vzestup a vzápětí tak hluboký pád jako právě někteří prvorepublikoví a protektorátní herci a herečky. Snad nikdo si nevysloužil tolik obdivu a po druhé světové válce tolik zloby a nenávisti jako Lída Baarová, Adina Mandlová, Nataša Gollová nebo Vlasta Burian. Ani další ze slavných osobností filmu či divadla neměly v době komunismu na růžích ustláno – Zita Kabátová, Hana Vítová, Věra Ferbasová nebo Soňa Červená. Jiní zase byli velkými a přesvědčenými stoupenci komunistických ideálů jako např. Jindřich Plachta, zatímco další se vypracovali a prosadili na evropské filmové scéně jako Anny Ondráková nebo v Hollywoodu jako Hugo Haas a Jarmila Novotná (ta rovněž v Metropolitní opeře v New Yorku).
Výstava v letohrádku na Starém Brně bude jen malým připomenutím velkých jmen, jejichž dramatické role na jevištích nebo ve filmu mnohdy zdaleka nedosáhly dramatičnosti vývoje jejich skutečného osudu. Pro zamyšlení nad pomíjivostí doby a světské slávy je určena nejen filmových fanoušků. K vidění bude do 4. května letošního roku.
Text: sal, foto:Foto: Archív Letohrádku Mitrovských