Konflikty jako téma pro současné umění. Nová výstava v Domě pánů z Kunštátu

DU Martha Roslerdo 10. 6. 2018
Dům pánů z Kunštátu

Kontrast amerického životního stylu s realitou války, která se do domácností dostává jen skrze televizní obrazovku. Americká umělkyně Martha Rosler kriticky komentuje válečná angažmá západní společnosti kolážemi, ve kterých se za bohatými interiéry domácností odkrývá válečná vřava. První cyklus koláží Válka až do domu vytvořila v letech 1967-1972 jako reakci na vojenskou agresi USA vůči Vietnamu. Druhý cyklus z let 2004-2008 reaguje na válku na Blízkém východě.

Nejen dílo této renomované americké umělkyně budou moci vidět návštěvníci výstavy Rozhněvaná planeta 2: Operace pokračuje. Na nové výstavě v Domě pánů z Kunštátu se představí díla devatenácti českých a zahraničních autorů spojených tématem konfliktů – ekologických, sociálních nebo politických.

Bezpečí domova a vojenské mašinerie se střetává také v díle předčasně zesnulého českoamerického umělce Jana Jakuba Kotíka – na výstavě návštěvníci uvidí jeden z jeho čalouněných nábytků, kterými prorůstají motivy zbraní. Nástěnná malba Alexeje Klyuykova a Vasila Artamonova, kterou vytvoří přímo v galerii, je současnou variantou apokalyptické válečné vize. Juraj Dudáš vytvořil interaktivní instalaci s názvem Staň se americkým prezidentem a změň svět, tvořenou čtyřmi replikami řečnického pultu prezidenta USA. Svými provokativně přímočarými plakáty je zastoupen také mediálně proslulý českoamerický umělec Milan Kohout.
Ekologickým konfliktům se věnuje Vladimír Turner, mimo jiné ve svém novém filmu Za uhelnou oponou. Mezinárodní výstava realizovaná ve spolupráci s výzkumným programem „Globální konflikty a lokální souvislosti" Akademie věd ČR potrvá do 10. června. (sal)
Foto: Marta Rosler