Fotografickou tvorbu K. O. Hrubého poprvé představí výstava v Domě umění

Dům umění K O Hrubý - Brno obchodní dům Centrum 1952 soukromý archiv5. 12. 2017 - 4. 3. 2018
Dům umění města Brna

V roce 2016 uplynulo sto let od narození Karla Otto Hrubého, významného českého fotografa, pedagoga, teoretika, kurátora, lektora a organizátora. S jeho jménem je spojeno mimořádné dílo, ale i další aktivity, kterými ve druhé polovině 20. století ovlivnil vnímání a pozici média fotografie. Retrospektivní výstava v Domě umění města Brna a souběžně vycházející publikace připomene jeho celoživotní tvorbu.

Působení i fotografická tvorba K. O. Hrubého jsou spjaty především s brněnským kulturním prostředím, od konce 50. let ovlivňoval zdejší profesionální i amatérskou scénu. Výraznou stopu zanechal i jako pedagog, k jeho odkazu se dodnes hlásí řada českých fotografů. K. O. Hrubý kladl důraz na myšlenkovou sdělnost a výtvarný řád fotografie; zastával klasické hodnoty černobílé fotografie, schopnost postihnout jedinečnost světelné a dějové situace neopakovatelných okamžiků.

Na výstavě bude zastoupena široká tematická oblast jeho díla - živá fotografie, portréty, krajina, momentky s motivy každodenního života, fotografie města v jeho proměnách, divadelní a aranžovaná fotografie.

Fotografie pro výstavu byly vybrány z veřejných i soukromých sbírek a archivů, včetně reprodukcí negativů z archivu K. O. Hrubého – ve výstavní síni se tak objeví i dosud nezveřejněné fotografie.

Výstava „Karel Otto Hrubý – Fotograf, pedagog, teoretik" bude zahájena vernisáží 5. prosince od 18 hodin a v hlavní budově Domu umění na Malinovského náměstí bude k vidění až do 4. března 2018.

(sal)

Foto: K. O. Hrubý, Brno, Centrum, 1957, soukromý archiv