Chemici z VUT v Brně se rovněž zapojí do Noci vědců

 MG 004527. 9. 2013 (18:00 - 24:00)
Vysoké učení technické v Brně – Fakulta chemická

Jak správně jíst, příklady mimořádně efektivních mikroorganismů, testy na methanolu v lihovinách, informace o inteligentních gelech pro naše počítače či třeba možnosti, jak využít těch nejmodernějších materiálů v zubařských ordinacích... To je jen malá ukázka bohaté nabídky programu, který pro letošní Noc vědců připravila Fakulta chemická VUT v Brně.

Do tohoto celoevropského projektu se fakulta letos zapojuje již poosmé. Jedná se o aktivitu, která přibližuje vědu a vědce široké veřejnosti a koná se v jeden den na mnoha místech Evropy. Cílem akce je atraktivním způsobem zpopularizovat vědu a výzkum v ČR i v rámci celé Evropské unie, umožnit veřejnosti přístup do světa poznání, ale současně také představit vědce jako lidi všestranné, s mnoha dalšími zálibami a koníčky.

Datum akce pro letošní ročník bylo stanoveno na 27. září, kdy bude od 18:00 do 24:00 v budově fakulty na Purkyňově 118 připraven bohatý program pro návštěvníky všech věkových kategorií. Podrobný program je k nalezení na www.nocvedcu.cz.

Ukázka programu:

Program na stanovištích (bude probíhat průběžně po celý večer):

• Živé organizmy – příklad dokonalého energetického systému – Ukážeme Vám příklady mimořádně efektivních mikroorganismů schopných žít skoro „z ničeho" nebo zpracovávat různé odpady a vyrábět z nich třeba bioplasty nebo vitaminy. Pro srovnání bude demonstrováno hospodaření s energií u člověka. Jako BONUS si můžete zkusit namíchat vlastní zdravý, chutný a neškodný energetický drink, který Vás určitě nastartuje!

• Šetřete energií i v tom, co jíte! Vyplatí se Vám to – budete zdravější! Řekneme Vám, proč musíme jíst i tuky, které máme jíst a kterých se vyvarovat, kolik tuků je doporučeno, jaké sacharidy a sladidla používat, apod.

• Plazmochemie – využití energie ionizovaného plynu v praxi.

• Inteligentní gely v našem počítači

• Pokusy z anorganické chemie – energie chemických reakcí v neopakovatelné show.

• Chytré materiály aplikace v brzké budoucnosti.

• Vláknové kompozitní materiály využívané ve stomatologii – popíšeme současný stav na poli vláknových kompozitů využívaných ve stomatologii (dlahy, můstky, kořenové čepy, plomby), jejich výhody a přínosy.

• Stanovení obsahu methanolu v lihovinách metodou plynové chromatografie – v laboratoři environmentální analýzy bude provedena ukázka stanovení methanolu v lihovinách metodou plynové chromatografie. Ukázka bude realizována studentkami, které tato vyšetření prováděly v rámci celostátního šetření. Jedná se o ukázku pracovního postupu, který byl realizován v roce 2012 v rámci Jihomoravského kraje. Po zhodnocení celé akce obdržela v prosinci roku 2012 Fakulta chemická VUT v Brně od hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Michala Haška Zlatou medaili Jihomoravského kraje za vzorné splnění úkolů a vynaložené úsilí při realizaci mimořádných opatření ochrany zdraví a životů obyvatel Jihomoravského kraje před otravou methylalkoholem. V současné době se vyšetření ještě provádí na vyžádání za finanční částku 50,- Kč za jeden vzorek. (Pokud by to bylo v rámci této akce, mohlo by být vyšetření zájemců prováděno za částku cca 30,- Kč).

• Jsou tenzidy nebezpečné? Jejich stanovení mobilní analytikou: Jsou tenzidy, které se používají pro mytí nádobí i další hygienu nebezpečné? Na tuto otázku se pokusíme odpovědět a názorně předvést pomocí tzv. mobilní analytiky, která nám umožní stanovit množství aniontových tenzidů, používaných nejčastěji do sanitačních prostředků. Bude ukázáno, jak důležité je dostatečné opláchnutí nádobí vodou a kolik zbytků tenzidů ještě zůstane na nádobí, pokud toto nedodržíme.

• Další doprovodný program: Čištění mincí, Soutěže pro děti

Text: sal, foto: Archív FCH VUT v Brně