Maličcí stěhováci rozehrají v Uměleckoprůmyslovém muzeu zábavné epické mikropříběhy
Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie v Brně s hrdostí představuje výstavu Vzhůru!, která mapuje patnáctiletou kariéru jednoho z nejvýznamnějších českých designérů, Jana Plecháče. Výstava je otevřena pro veřejnost od 21. února 2025 do 25. ledna 2026.
Umělecký ředitel Moseru Jan Plecháč je držitelem mnoha ocenění, vystudoval architekturu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde se potkal s Henrym Wielgusem, se kterým v roce 2011 založil studio. Společně tvořili až do roku 2019. Navrhovali pro dánské Menu, italské Cappellini, české Bommu a Lasvit a další známé značky. V roce 2022 se stal uměleckým ředitelem Moseru. Pod jeho vedením dosáhla sklárna řady úspěchů. Vedle trojnásobného vítězství na Czech Grand Design (Designér roku, Výrobce roku a absolutní vítěz) například také ocenění od mezinárodní poroty a veřejnosti za instalaci UP na Designbloku v roce 2023.
Jan Plecháč, známý svým inovativním přístupem a jedinečným stylem, přetvořil prostor světlíku muzea v dynamickou scénu plnou života a změn. Návštěvníci mají možnost vidět jeho díla rozmístěná na dřevěných přepravních bednách a paletách, což symbolizuje neustálý pohyb a transformaci. Tento koncept umožňuje divákům nahlédnout do procesu tvorby a vývoje designéra, který se neustále posouvá vpřed.
Výstava představuje klíčová díla, která definovala jednotlivé etapy Plecháčovy kariéry. Od jeho diplomové práce Icons, která mu před patnácti lety vynesla ocenění Objev roku cen Czech Grand Design, až po jeho současnou roli kreativního ředitele ve sklárně Moser. Plecháčovy kolekce pro Moser získaly mnohá ocenění, včetně titulu Grand designér roku cen Czech Grand Design za rok 2023.
Jedním z hlavních motivů výstavy je podpora a vzájemná inspirace. „Profese designéra vyžaduje talent, odhodlání a obnáší i spoustu práce. Nikdy to ale není jen o jednom člověku. Na každé cestě jsou kolem vás lidé, kteří vám svou podporou, cennými radami nebo jen tím, že prostě jsou, nějak pomáhají. A právě ty nejdůležitější osoby, které mou kariéru i mě osobně významným způsobem ovlivnily, můžete na této výstavě objevit," říká Jan Plecháč. Výstava vzdává hold právě těmto důležitým osobám prostřednictvím personalizovaných figurek, které stěhují, podpírají nebo zvedají jednotlivá díla.
Výstava Vzhůru! je nejen oslavou Plecháčovy tvorby, ale také inspirací pro všechny, kteří se zajímají o design a umění. Přijďte a objevte fascinující svět Jana Plecháče v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie.
Křehký domov; 21. 2. – 31. 5. 2025
Prostor PRO, Uměleckoprůmyslové muzeum
Současně s výstavou bude v Uměleckoprůmyslovém muzeu v prostoru PRO představen film Křehký domov – režiséři snímku jsou Ondřej Moravec a Victoria Lopukhina.
Skrze médium smíšené reality, ve které se mísí digitální a reálné fyzické prvky, se můžete přenést z vlastního dobře známého prostředí do obýváku jedné ukrajinské rodiny. Pokoj se v průběhu zážitku vizuálně i emocionálně proměňuje – klid minulosti střídá napětí i strach obklopující bouřlivé události posledních let. Co byste dělali, kdyby se váš domov ocitl v ohrožení? Zůstali byste – anebo odešli?
O osobní svobodě, sesterství, folklóru i basketbalu.
Končící Vesna 2.0 v Jurkovičově vile
Už jen do 30. března 2025 mají zájemci možnost zajít na výstavu s názvem Vesna 2.0, která reaguje na různé souvislosti a vztahy, jimiž je opředena Jurkovičova vila. Fotografka Michaela Karásek Čejková a umělkyně Veronika Velčovská Jiroušková se v ní více než na samotný ikonický dům zaměřují na to, co jej obklopuje.
Hlavní inspirací výstavy Vesna 2.0 jsou mladé basketbalistky z nedalekého klubu Žabiny Brno, jež symbolizují všechny sebevědomé a svobodomyslné ženy vyrůstající z tradice brněnského ženského vzdělávacího spolku Vesna. Výstava stojí na kontrastech, propojení, prolínání časových rovin i symbolech, které vyprávějí příběh s otevřeným koncem. Návštěvníci zde mimo jiné najdou fotografie dívek v basketbalových dresech zachycených v zahradě, na schodech nebo v interiéru vily. Portréty jsou zasazeny do vyřezávaných ornamentálních dřevěných rámů vycházejících z Jurkovičovy estetiky. Výstavu dále doplňuje monumentální dřevěný „Totem" jako pradávný symbol společenství, brokátové basketbalové míče absurdních rozměrů, do nichž se promítá motiv ručních prací vyučovaných ve spolku Vesna, a mnoho dalšího.
Kurátorka výstavy Michaela Kádnerová dodává: „Vesna 2.0 je vlídnou i hrdou zprávou o vydobyté osobní svobodě, o síle svobodné vůle dnes i v minulosti. Mladé basketbalistky, které ve výstavě hrají hlavní roli, zprostředkovávají dlouhodobou a mnohavrstevnou transformaci ‚ženské předurčenosti' ve vnitřní svobodu a také dynamiku ubíhajícího času – to vše v kontrastu s vnější neměnností historické stavby. Míč a odhalený kotník jsou zde atributy této proměny, jež urazila od počátku 20. století dlouhou cestu."
(mg)
Foto: Archív Moravské galerie