Nejen svítí... Teplárny Brno instalovaly první nabíječku na stožáru veřejného osvětlení

SALI5475Využít stožárů lamp k instalaci nabíjecích stanic pro elektromobily se společně rozhodly Teplárny Brno, které jsou lídrem elektromobility v moravské metropoli, a Technické sítě Brno, které vlastní a spravují její veřejné osvětlení. Tu první brněnskou nabíječku na stožáru lampy spustily v polovině srpna teplárny na třídě Kapitána Jaroše 19. „Použitá technologie, kterou na vybraných lokalitách plánujeme využít i do budoucna, umožňuje skvěle skloubit využití stávající infrastruktury s minimalistickým řešením dobíjecích stanic. Hlavní výhoda spočívá v tom, že není nutné do prostoru umísťovat nový objekt, a tudíž další překážku," upřesnil generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Tzv. pomalá stanice disponuje dobíjecím bodem o výkonu až 22 kW v podobě zásuvkySAL 1575 a slouží pro nabití jednoho vozu. Parkovací místo je zařazeno do Zóny E, takže po dobu nabíjení nebude muset majitel elektromobilu platit za parkování. „Možnost zahájení nabíjení je i u této stanice stejná jako na všech veřejných stanicích Tepláren Brno. Pro registrované zákazníky přes čip Tepláren Brno a naši mobilní aplikaci. Pro neregistrované pak přes QR kód na stanici, který uživatele přesměruje na platební bránu," vysvětlil vedoucí odboru elektromobility Tepláren Brno Tom Kratochvíl.

Stožár na třídě Kapitána Jaroše 19 (loc: 49.202057, 16.610623) nebyl zvolen náhodně. „Podmínkou byla snadná dostupnost parkovacího místa, což Kapitána Jaroše splňuje. Vytipovány máme i další lokality," SALI5480vysvětlil generální ředitel TSB Pavel Rouček. „Naší snahou je omezovat výkopy, a tak se snažíme práce mezi městskými firmami co nejvíce koordinovat. I z toho důvodu chceme po domluvě s Teplárnami Brno do budoucna už při plánované obnově veřejného osvětlení instalovat potřebné chráničky pro případná další připojení nebo rovnou předchystat samotné kabely, aby pak bylo snadné doplnit i k dalším vhodným stožárům dobíjecí stanice," dodal provozně-technický ředitel TSB Josef Šaroun.


Dobíjecí stanice pro elektromobily budují Teplárny Brno třetím rokem a v současnosti jich provozují v Brně na šest desítek. Ještě letos jejich počet zvýší o dalších dvacet. Do konce roku 2030, kdy by se počet elektromobilů v Brně měl pohybovat kolem 20 tisíc, jich Teplárny Brno plánují rovnoměrně po Brně rozmístit na 500, v drtivé většině se dvěma nabíjecími body, což znamená na 1000 dobíjecích bodů pro elektromobily.

(sal)
Foto: Archív TB