Cesta do pravěku nově. Opět se Zdeňkem Burianem

Burian Plakat 1mJeho tužku mnohdy vedla fantazie, přesto dodnes výjevy na obrazech Zdeňka Buriana vtahují diváky do příběhů lovců mamutů, ale i jiných dobrodruhů, a okouzlují stejně jako dřív, byť mnohé z tehdejších představ moderní věda již vyvrátila... Atraktivní obrazy Zdeňka Buriana se nyní po delší době vrací do Pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea, tentokrát ovšem v nové, atraktivní instalaci pod názvem Když Brnem táhli mamuti.

Kolekci Burianových olejů, která čítá více než 200 kusů, získalo do svých sbírek Moravské zemské muzeum nákupem od autora v 70. letech 20. století. Jedná se tedy o největší existující soubor Burianových olejomaleb obecně. Do roku 2003 byly originály obrazů součástí stálé expozice Anthroposu. Po jeho rekonstrukci v roce 2006 byly v expozici nahrazeny v menší míře kopiemi.

„Původně bývalo vystaveno vždy až tři čtvrtiny celé sbírky, bylo by tak obtížné vytvořit nový celek pouhým pozměněním výběrů obrazů. Témata byla de facto vyčerpána. Celá současnáPlakat 1 instalace by měla být oproti těm minulým zásadně inovována. Tahákem se v galerii Zdeňka Buriana stanou v efektivní scénografii především trojrozměrné exponáty. Pokusíme se návštěvníkům vysvětlit logické nedostatky v Burianově tvorbě, dané vývojem vědy, ale hodláme také zdůraznit a vyzvednout jeho kvality v současném měřítku, které jsou nepopiratelné," říká vedoucí Centra kulturní antropologie MZM Petr Kostrhun.

Burianovy rekonstrukce na obrazech tak postavili kurátoři výstavy do opozice s aktuálním pohledem na podobu našich předků, a to zejména v podobě 3D hyperrealistických rekonstrukcí.Burian Plakat 3 O jejich realizaci se postarali antropoložka Eva Vaníčková a sochař Ondřej Bílek z muzejní laboratoře antropologické rekonstrukce – z jejich dřívějších prací si mnozí si například vybaví podobu princezny z Býčí skály nebo Brněnského šamana. Objeví se tu také některé nové evoluční články, které samozřejmě u Buriana ještě chybí, ale jsou mimořádně zajímavé nejen odborně, ale také divácky, jako například „Australopithecus sediba".

 

Chybět nebudou aniDolní Věstonice J. Cága 1 1 animace a grafické prvky. „Počítáme i s pořádáním komentovaných prohlídek pro školní skupiny, které by se mohly stát obohacením hodin dějepisu a učiva o evoluci člověka," doplnila náměstkyně MZM Barbora Onderková.

Do výstavy budou částečně zařazeny i haptické předměty pro slabozraké a nevidomé.


Když Brnem táhli mamuti. Galerie Zdeňka Buriana

Pavilon Antrhopos MZM 20. 6. 2023 – 31. 12. 2024


Den otců s Moravským zemským muzeem aneb Jak přežít v době ledové?

Není nad to darovat oslavenci něco, na co dlouho nezapomene.exponat-1 Není nad to slavit společně. Není nad to se něčemu zajímavému naučit, hrát si a řádit zase jako děti. Právě takový dárek přichystalo Dětské muzeum Moravského zemského muzea pro všechny tatínky a dědečky a všechny jejich blízké na oslavu Dne otců v sobotu 24. června od 13 do 18 hodin v Pavilonu Anthropos a jeho přilehlém okolí.

A i když – snad – nebude zima jako v psinci, přesto se rázem ocitnete v době ledové. Samozřejmě, že budete potřebovat rozdělat oheň, očistit kůže a našít oblečení. Vyzkoušet si můžete opracovávání kostí, vrtání dírek či ostření kamenů, protože doba ledová je doba ledová a život v ní vyžaduje zdobení, nástroje a zbraně. Čeká vás vzrušující lov mamuta a snad potkáte i nějakého neandrtálce. Prostor bude i na sofistikovanou zábavu, ledovodobé umění a hudbu.

Velkolepý program vznikl při příležitosti nové výstavy „Když Brnem táhli mamuti – Galerie Zdeňka Buriana"

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy

Moravské zemské muzeum patří k největším paměťovým institucím ve středoevropském prostoru. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím expozic a výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství utvářené miliony let po současnost.

V jeho sbírkách se nachází více než šest a půl milionu exponátů. Tím nejvzácnějším je Věstonická venuše,SK 01 nejstarší keramická soška na světě a národní kulturní památka, z období lovců mamutů. Mezi další sbírkové předměty nedozírné ceny patří např. šamanova loutka z Francouzské ulice v Brně, šperky a další cennosti z období Velkomoravské říše, unikátní fosilie a nerosty, originál Charty 77, originály rukopisů Gregora Johanna Mendela, fond Leoše Janáčka zapsaný v Paměti světa UNESCO, rozsáhlé sbírky etnografické, numismatické či literární.

Hlavním výstavním objektem je Dietrichsteinský palác na Zelném trhu, kde se nachází archeologická, paleontologická, mineralogická a historická expozice, v Biskupském dvoře je k vidění zejména dětmi oblíbená expozice Fauna Moravy a moderní návštěvnické Centrum Mendelianum.

loutky IMG 8226Chloubou MZM je Pavilon Anthropos s dnes již legendárním mamutem. Zapomenout nemůžeme ani na skvělou expozici loutek a tradiční lidové kultury v Paláci šlechtičen v Kobližné ulici, ve kterém se nachází také dětská herna a nádherná barokní kaple vyzdobená freskami Josefa Šterna.

Památník Leoše Janáčka na Smetanově ulici je zasvěcen osobnosti světoznámého skladatele Leoše Janáčka a také současnému umění.

Mezi objekty, které patří do správy MZM, náleží rovněž Starý zámek v Jevišovicích, kde našel svůj domov slavný obránce Brna Louis Raduit de Souches, a Památník Bible kralické v Kralicích nad Svitavou. Rozsáhlé zoologické sbírky jsou pak vystaveny v prostorách zámku Budišov.

(sal)

Foto: Jan Cága a archív MZM