GO KAMERA bude znít v rytmu Tamtamů času

tamtam2Největší cestovatelský festival v ČR GO KAMERA letos úspěšně vstupuje do druhého čtvrtstoletí existence. Jen málokterá akce tohoto typu má takovou tradici. Čtyřdenní maraton cestovatelských promítání a besed představí v Brně řadu zajímavých osobností z různých oborů. Tématem letošního ročníku jsou Tamtamy času. Proč, na to jsme se zeptali hlavního organizátora akce Rudolfa Švaříčka.

Proč tedy Tamtamy času?
Součástí programu bude 23. dubna v KD Semilasso křest stejnojmenné audioknihy autorů Jiřího Hanzelky, Miroslava Zikmunda, Miloslava Stingla a mě, kterou načetli Jaroslav Dušek, Jan Potměšil, Jitka Čvančarová, Michal Bumbálek a Dan Bárta. Dan složil i zajímavou hudbu. Kmotry mají být Bolek Polívka, Chantal Poullain a další zajímavé osobnosti. Zahrají Ivan Hlas Trio a Robert Křesťan & Druhá tráva. Hudbu doplní Miloš Štědroň a Eva Vrbková s písněmi z Balady pro banditu.

Novou Guineu označujete jako nej místo světa. Čím vás učarovala?
Nová Guinea je nejexotičtější oblast planety. Ukrývá neznámá místa lidí, kteří vstávají, když přijde světlo. Svou podobu znají jen z odrazu vodní hladiny. Používají kostěný nůž, kamennou teslici, ratan k rozdělání ohně, luk a šípy k lovu i oštěp k boji. Nikdy neviděli kolo. Tykve na přirození jsou jediné „oblečení" mužů. Neprostupnější než prales je houština kouzel, viny a msty. Vstupujeme do arény, kde každý chybný krok, slabost i nedomyšlená reakce může přinést smrt. Svět, o kterém jste si možná mysleli, že už neexistuje...Od roku 1995 na Guineu jezdím dlouhá léta každoročně, občas i vícekrát. Na největším tropickém ostrově světa jsem prožil dlouhá léta. Letos se chystám opět na východní část rozpůleného ostrova. Papua Nová Guinea i s nejvyšší horou Mt.Wilhelm se má odehrát v srpnu.

Vy sám jste procestoval celý svět. Kde jste ještě nebyl? A kam se v nejbližší době zase chystáte?
Nepočítám, kolikrát jsem objel svět, ani nesčítám země. Není to podstatné. Miluji Himálaj. Připravuji výpravu do nepálského království Mustang. V květnu nejprve vyjdeme k legendárnímu jezeru Tilicho. Poté propojíme dvě dlouho izolované lokace. Z tajemné oblasti Nar přejdeme sedlem Teri La do Horního Mustangu. Hory Azerbajdžánu by měly čekat v červnu. Natáčíme už léta film pro Českou televizi o šamanismu. V září máme putovat severní Indií k pramenům Gangy. Říjen naplní má už dlouho nejoblíbenější země, královský Bhútán s těžkým trekem. Následně přidáme už jednodušší akci barevného Bhútánu i s indickým safari slonů a nosorožců. Těším se na příjemné společno na festivalu GO KAMERA i na cestách...


Letošní program 26. ročníku festivalu GO KAMERA se uskuteční od 20. do 23. dubna 2023 na několika různých místech: začátek na hvězdárně, od pátku do neděle se přemístí do Pisárek pod střechu Pavilonu Anthropos. O zážitky se dělí známí cestovatelé, horolezci, režiséři, dokumentaristé, fotografové, vědci i dobrodruzi. Letos festival navštíví herci Pavel Liška, Jan Révai a Martin Písařík. Z umělců malíř Petr Nikl či sochař František Skála. Polárníci Petr Horký a Vilém Rudolf, geolog Václav Cílek a zoolog Miroslav Šebela. Bonusem jsou zkušení horolezci Mára Holeček, legendární Dina Štěrbová i první Češka na K2 Klára Kolouchová. Navíc i režiséři Martin Kratochvíl a Viliam Poltikovič i přední fotograf Jan Šibík.