Brněnská zoo je plná mláďat

vlk arkticky mlade3 titulka Foto Matyáš SlavíkNávštěvnicky velmi atraktivní jsou nové přírůstky například u vlků arktických nebo psounů prériových. Vlci arktičtí patří k ikonickým zvířatům Zoo Brno, jsou velmi oblíbení v rámci adopcí a jejich expozice je u návštěvníků velmi oblíbená. Milují ji také vlci samotní, protože skýtá spoustu zákoutí, které jim umožňují se schovávat, odpočívat i například hloubit nory pro svá mláďata. Ta se v brněnské zoo rodí každoročně a v letošním roce je to osm mladých vlků, které mohou návštěvníci pozorovat.

Psouni prérioví žijí v sociálních společenstvech, která ve volné přírodě mohou mít až tisíc jedinců. V brněnské zoo máme skupinu osmi dospělých jedinců mladata psounu6 Foto Michal Vaňáča k nim letos v dubnu přibyla nová mláďata. Přesný počet s ohledem na to, že se tito severoameričtí hlodavci pohybují částečně venku a částečně ve svých norách a podzemních chodbičkách určuje jen velmi těžko. První měsíc života mláďata trávila s matkou v noře. Letos probíhala úprava jejich expozice a je tedy velmi zajímavé, že i přesto mláďata odchovala. Dnes je již mohou vidět i návštěvníci. Jsou to opravdu roztomilí a čilí tvorové.

Zoo Brno se i letos pyšní i dalšími zajímavými odchovy jako jsou sobi polární, lamy alpaky, takini indičtí nebo bizoni.

Zážitkový zoo bus – Ideální prázdninová zábava

Zabraň konci civilizace, nastup do zážitkového zoo busu a zjisti, co má společného hrášek, lachtan a cestování časem. Brněnská zoologická zahrada připravila na toto léto novinku v podobě zábavné interaktivní hry pro rodiče a dítě ve věku od 7 do 14 let. Jízda speciálním autobusem a návštěva Zoo Brno se tak promění v napínavou a vtipnou detektivku, pátrající po hlubších zákonech přírody. Inspirací pro celý zážitek je osobnost G. J. Mendela. Jeho zvídavost, schopnost pozorovat věci kolem sebe a dávat je do souvislostí. Chceš být jako on?

„Zastávka na náměstí Svobody je opravdu dost nečekanej začátek návštěvy v zoo. Ale v Brně je všechno možný. Takže když takhle jednou zrána wapiti mlade  Foto Barbora Dvořákovás tátou nastupujeme do velmi podivně vypadajícího autobusu, ještě pořád nevíme, co nás vlastně čeká. Vše se na začátku jeví být úplně normální, když v tom... Kdo to...Co je ten člověk zač? Evidentně sem nepatří, ale co nám říká dává smysl. Chce po nás, abychom zamezili velkýmu průšvihu, nikdo jinej to prej už udělat nemůže. Rychle na sebe s tátou kývnem, že jako jo. A začnou se dít věci, začíná to neplánovanou zastávkou... Víc vám neřeknu, ale domů se vracíme s pocitem, že jsme nejen zažili něco výjimečného a zábavného. Ale že už taky trochu víme, jak tady v (brněnském) světě dát věci do pořádku, aby zůstal krásný. Já a můj táta. Nejlepší tým všech dob!" Max, 11 let.

Zážitkový zoo bus vyjíždí z brněnského Svoboďáku každý prázdninový den, jízdenku si ale kupte dopředu a platí - kdo dřív přijde ten dřív jede.


Dudci si zamilovali budky brněnské zoo

Obrovskou radost udělal pracovníkům Zoo Brno záchranný projekt na ochranu dudků chocholatých na jižní Moravě. Zatímco od roku 2017 do roku 2021 přišlo na svět díky jejich práci 24 malých dudků, jen letos jich bylo hned 20!

„Hlavním posláním tohoto záchranného programududek chocholaty mladata2 Foto Petr Šrámek je nejen snaha o posílení populace dudků, ale také příspěvek k větší druhové rozmanitosti v místech, která tito ohrožení ptáci obývají," vysvětlil koordinátor projektu a kurátor chovu ptáků Zoo Brno Petr Suvorov. Spolu s dudkem jsou totiž přirozeně chráněny i další druhy, které žijí na krátkostébelnatých stepích, a to nejen hmyz, ale například oba vzácné druhy našich bramborníčků nebo ťuhýk obecný. Postupně se tak zvyšuje jak rozmanitost, tak četnost jednotlivých zástupců rostlinné i živočišné říše v krajině.

Dudek chocholatý je podle české legislativy zařazen do kategorie „silně ohrožený". Za hlavní příčinu ohrožení se považuje ztráta biotopu a nevhodné zemědělské hospodaření. Obývá otevřenou krajinu pastvin a luk s občasnými skupinkami vzrostlých stromů nebo i řidších lesů, které mu poskytují potřebné dutiny ke hnízdění.

Na rozdíl třeba od datlů nemají zobák uzpůsobený k tesání a nemohou si tedy vytvářet vhodná hnízdiště sami.

Jihomoravští ochranáři proto v roce 2017 po vzoru svých kolegů z Rakouska vytipovali pět lokalit pro umístění tzv. dudníků (speciální budky pro dudky), které poskytují ptákům možnost nových hnízdišť. Budky pak pravidelně monitorují a v případě potřeby opravují.

Při jejich kontrole objevili v předchozích dvou letech vždydudek chocholaty Foto Matyáš Slavík dva obsazené dudníky, ze kterých vylétlo dohromady 16 mladých dudků. Letošní rok však předčil jejich očekávání. Tři dudníky ukrývali poklad v podobě 20 mláďat. Jedná se tak o rekordní rok a celkem tak na svět přišlo v dudnících brněnské zoo už 44 dudků! Jen dodejme, že podle dat hnízdí v České republice 70–140 párů dudků. I z tohoto pohledu se jedná o velký úspěch.

Na podporu ochrany dudka chocholatého čerpá Zoo Brno finance z Programu péče o krajinu Ministerstva životního prostředí, které ovšem pokryjí jen část nákladů. Na projekt získali také dotaci z Norských fondů.

Zapojte se i Vy! Za každý finanční dar budou velmi vděčni. Na záchranné programy Zoo Brno můžete přispět prostřednictvím této sbírky účtu: 295947196/0300.


Vzpomínka na Africké léto

Možná jste v loňském roce navštívili v Zoo Brno Africké léto, které představilo nejen pestrou kulturu původních obyvatel Afriky, ale i křehkou africkou přírodu a její ochranu. Festival na Mniší hoře nabídl přednášky, workshopy, hudbu, tanec i další aktivityAfricke leto BaToCu Foto Michal Vaňáč spojené s tímto kontinentem. Ve čtvrtek 14. července se uskuteční jednodenní Vzpomínka na Africké léto. Kromě prezentace Tanzánie pro pozvané hosty čeká na návštěvníky atraktivní program - vystoupení a taneční workshop se skupinou BaToCu s tanečníky z Guinei a Senegalu v originálních afrických kostýmech, pro děti pletení copánků, výroba masajských náhrdelníků nebo papírových korálek. V rámci tohoto dne proběhne také křest speciální edice čokolád za účasti paní Dorothei Francis Massawe, vedoucí odboru cestovního ruchu Ministerstva přírodních zdrojů a cestovního ruchu Tanzánské republiky (TAWA), pana Williama Kinu Molella, náčelníka masajské vesnice a Tomáše Bábka, mistra ČR, mistra Evropy a vicemistra světa v dráhové cyklistice.


Zoo vzdělává

Věděli jste, že Zoo Brno nabízí zájmové kroužky? V areálu zahrady na Mniší hoře i ve Středisku ekologické výchovy Hlídka na Špilberku si vybere úplně každý. SEV Hlídka nabízí pro děti do 15 let přírodovědné, chovatelské, entomologické, kulinářské i pohybové kroužky. Pro rodiče s dětmi od 1,5 roku jsou připraveny nejen tvořivé a pohybové kroužky. V areálu zoologické zahrady si vyberou děti a mládež od 6 do 20 let kroužky přírodovědné, chovatelské, fotografické, sportovní, ale i stavitelské, výtvarné a dramatické. Přihlášky a více informací na: is.zoobrno.cz/krouzky a is.sevhlidka.cz/krouzky


S brněnskou zoo se můžete virtuálně přenést mezi divoká zvířata Afriky

Virtuální expedice Zoo Brno na Radnické ulici rozšířilavirt nabídku virtuální reality o filmy z vlastní produkce. S brýlemi, které umožňují sledovat virtuální realitu s rozsahem 360 °, se můžete přímo z centra Brna bezpečně přesunout na jih Afriky a stanout tváří v tvář slonovi, žirafě, gepardovi nebo hyeně. Novinkou pro letošní sezónu jsou také programy zaměřené na ochranu zvířat a ekologii.

Prvních šest filmů virtuální reality získala brněnská zoologická zahrada na základě spolupráce s projektem Wild Immersion, jehož patronkou je světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall. Ty návštěvníka zavedou do těsné blízkosti zvířat z polárních oblastí, savan i oceánů nebo jim umožní pozorovat roztomilá mláďata z různých koutů světa a sledovat vliv slunovratu na život na planetě.

Virtuální expedice slouží kromě sledování divoké přírody přes virtuální realitu také pro workshopy, přednášky a další osvětové akce pro různé cílové skupiny zaměřené zejména na ekologii a ochranu zvířat. Je zde také prostor s interaktivními prvky a za příznivého počasí je k dispozici prostor malého dvorku. Otevřeno je 7 dnů v týdnu od 10:00 do 18:00.

Jaké filmy natočili naši kolegové v Africe?

Na kopytech Afriky: Očichala Vás někdy žirafa? Stáli jste někdy tváří v tvář slonovi bez jakékoliv bariéry? Nemusíte se ale ničeho bát, všichni afričtí kopytníci, které uvidíte, jsou ve virtuální realitě. Představíme několik druhů antilop, i výše zmíněné slony, žirafy nebo zebry.

Ve spárech Afriky: Hyeny, gepardi, lví bratři nebo psy hyenovití. Všechny tyto šelmy obývají Afriku. Na záběrech z JAR se k nim dostanete bez jakékoliv bariéry a dozvíte se i pár zajímavostí o jejich životě.

(sal), foto: Archív Zoo Brno