MdB na Biskupském dvoře poodhalí osudy dvou českých královen

EliškaRejčka vizuálLetní premiéra Městského divadla Brno na Biskupském dvoře bývá již tradičně spojena s některou výraznou brněnskou osobností či událostí. Příběh o životě Elišky Rejčky se nabízel už několikrát a dramaturgie divadla o něm často uvažovala. Vždyť tato dvojnásobná česká královna vybudovala v Brně mezi lety 1318–1335 vskutku velkolepý dvůr, jehož lesk a sláva předčily i ten královský v Praze.

Rejčka se na konci svého života přestěhovala na Moravu, kde její životní druh Jindřich z Lipé zastával úřad zemského hejtmana. Roku 1323 založila na Starém Brně klášter cisterciaček zvaný Aula Sanctae Mariae (Síň svaté Marie) při starším farním kostele Panny Marie. Se stavbou kláštera se rozhodla postavit i nový klášterní chrám Nanebevzetí Panny Marie. Podle informací brněnského opatství šlo o typický projev vznešené gotické ženy, jež hodnotila svůj dosavadní život a založením kláštera hodlala vykoupit své hříchy a zajistit si tak věčnou blaženost. V tomto nás utvrzuje i výrok biskupa olomouckého, jenž píše, že „královna se rozhodla založiti klášter, když uvažovala o své spáse a když zatoužila zaměniti blahodárnou směnou pozemské věci za nebeské a pomíjející za věčné." Pro potřebu kláštera pořídila také soubor cenných iluminovaných rukopisů. Roku 1324 pak vystavěla kostel svatého Vavřince v Brně-Komíně, jenž se stal na čas kostelem klášterním. Po Jindřichově smrti v roce 1329 sepsala závěť, v níž klášteru darovala většinu svého majetku. Roku 1333 založila u starého kostela Panny Marie ještě špitál. Královna vdova Alžběta Richenza, královna česká a polská, zemřela 18. října 1335 ve věku sedmačtyřiceti let. Podle kronikáře byla pochována u oltáře sv. Kříže v průsečíku kněžiště a příčné lodě nového klášterního kostela v šedé prosté suknici. Místo jejího posledního odpočinku je nyní označeno dlaždicí opatřenou písmenem E.

Cesta za štěstím v kulisách dějinných událostí

Inscenace s titulem Eliška/Rejčka, kterou napsali Klára Latzková a Igor Ondříček, ovšem nechce být jenom kapitolou z brněnské historie. Autoři se rozhodli skutečné události použít pouze jako pozadí pro vyprávění příběhu, jenž je někdy označován jako „válka královen". Rejčka totiž byla nevlastní matkou jiné významné osobnosti z českých dějin. Tou byla Eliška Přemyslovna, matka největšího českého krále Karla IV. Tyto dvě ženy byly téměř stejně staré a významně se zapsaly do politických událostí na začátku 14. století.

Srovnáním osobností těchto královen vznikl aktuální příběh o dvou ženách, jež se obě snaží najít osobní štěstí ve spokojené zemi, ale každá k tomu volí zcela jiné prostředky. Nová hra se snaží nestranit ani jedné z nich. Eliška Přemyslovna a Rejčka jsou protagonistkami událostí, jež jsou popisovány podle historické pravdy, obě ale zároveň vystupují z děje a komentují jej v současném jazyce. Ostatní postavy se drží dějinných faktů, ačkoliv některé skutečnosti jsou pro přehlednost mírně zjednodušeny. Součástí textu jsou také citace ze Zbraslavské kroniky, jež přibližují děj dobovým jazykem a pohledem.

Polská princezna Richenza byla v útlém věku provdána za ovdovělého českého krále Václava II. Zároveň se sňatkem musela opustit svou rodnou zem a naučit se žít ve zcela novém prostředí. Svého manžela milovala i přesto, že byl o dost let starší a musela spolu s ním přijmout i jeho děti z předchozího manželství. Se svou jmenovkyní, Václavovou dcerou Eliškou Přemyslovnou však celý život bojovala. A nebyl to lehký život. První manželství trvalo krátce, bohužel ani druhý manžel Rudolf nežil dlouho, a tak Eliška většinu svého života strávila jako vdova. Jednou z radostí jí byla dcera Anežka a celoživotní přátelství s Jindřichem z Lipé, jež se časem změnilo ve vroucí láskyplný vztah.

Stejně jako Richenza byla i Eliška Přemyslovna často vláčena životem bez možnosti ovlivnit cíl své cesty. Také ona byla provdána z politických důvodů, jejím sňatkem s Janem Lucemburským zavládl v českých zemích po delší době zdánlivý klid a po dlouhých 36 letech vlády jej na trůnu vystřídal „Otec vlasti" Karel IV. Klid v zemi byl ovšem vykoupen bouřlivým vztahem v manželství královského páru a Eliška Přemyslovna nakonec strávila závěr života v osamění a praktické chudobě.

V režii Igora Ondříčka se můžete těšit na příběh o tom, že když dvě ženy dělají totéž, není to totéž, a že svoji životní cestu si sice často nemůžeme sami vybrat, o to je ale důležitější, jakými kroky se po ní vydáme. Tato kapitola z českých dějin ovšem nabízí i mnohá další aktuální témata, která vás jistě osloví. Scénickou hudbu pracující s historizujícími náměty moderním způsobem napsal Lukáš Janota, autorem scény je Jaroslav Milfajt, kostýmy vznikají v dílně Romana Šolce, choreografii vytvoří Zuzana Holbeinová a na dramaturgii se podílejí Klára Latzková a Jan Šotkovský. Hlavních rolí se zhostí Lucie Bergerová (Eliška Přemyslovna), Barbora Goldmannová (Eliška Rejčka), Aleš Slanina (Jindřich z Lipé) a Martin Mihál (Jan Lucemburský). Ve vedlejších úlohách se představí Jiří Mach (Duchovní), Marek Kolář (Václav II.), Robert Jícha (Rudolf Habsburský), Marek Hurák (Jindřich Korutanský) a mnozí další.

Světová premiéra inscenace Eliška/Rejčka proběhne v sobotu 28. května 2022 ve 20.30 hodin na Biskupském dvoře.

Vstupenky jsou již v prodeji v pokladnách na Lidické 16 či online na www.mdb.cz

 

MdB opět promění Biskupský dvůr v divadelní scénu

Kromě zbrusu nového původníhoNapoleon aneb Alchymie štěstí autorského díla se v létě samozřejmě můžete těšit i na oblíbené stálice z repertoáru Městského divadla Brno. Čekají na vás další dvě historické exkurze do brněnských dějin, nesmrtelné komedie, legendární český muzikál i oblíbená muzikálová pohádka.

Trojice fasádníků, kterou už velmi dobře znáte z Činoherní scény, na vás určitě udělá patřičně světácký dojem i v plenéru. Skopec, Prouza a Petrtýl si „nechají střihnout na sako" a v Embassy Baru se pokusí zapůsobit na tři elegantní „dámy", což povede k celé řadě vtipných situací, díky nimž hravě zapomenete na každodenní starosti. Děj známý z kultovního filmu je navíc doplněn zcela novými písněmi a glosami vypravěče nazvaného Muž v bílém. Nesmrtelná komedie Světáci je na programu od 5. do 9. června.

Napětí, převleky, záměny a především láska – to je slovy klasika to, oč tu běží. Nahlédnete současně do zákulisí anglického divadla a když k tomu všemu připočtete i humor, vyjde vám z toho příjemný večer strávený ve vybrané společnosti. Will Shakespeare a celý jeho herecký ansámbl pro vás opět rozehrají poutavý příběh, který přiblíží vznik nejslavnější tragédie všech dob Romeo a Julie. Romantická komedie Zamilovaný Shakespeare se hraje od 11. do 14. června.

Na Biskupském dvoře není nic nemožné!O statečném kováři Opět se tu zhmotní pohádkový svět plný působivých jevištních kouzel, jež vás vtáhnou do napínavého dobrodružství, v němž se kovář Mikeš vydá do světa na zkušenou. Na cestu mu bude hrát krásná hudba Petra Ulrycha a společnou písničku nakonec najde i s princeznou Eliškou, kterou ale nejdřív musí vysvobodit ze zajetí Černého krále. Muzikálová pohádka O statečném kováři divákům všech generací udělá radost od 16. do 18. června.

Ve zpěvoherním kolotoči (ne)uvěřitelných historických situací svede hledání po zmizelé novomanželce Winstona Churchilla dohromady vskutku rozličné postavy – kromě novinářky Agáty se do pátrání zapojí Leoš Janáček i brněnská galérka a přihlížet mu bude také sám Napoleon a tajemný impresário Bonaparte! Zda při nich bude stát i Fortuna, už přijďte zjistit sami! Historická freska Napoleon aneb Alchymie štěstí je k vidění od 20. do 22. června.

Neodmyslitelnou součástí letní divadelní nabídky je i výjimečný Lakomec.Lakomec Každá další repríza slavné Molièrovy hry s Boleslavem Polívkou v titulní úloze je garancí mimořádné divadelní události. Dané zpracování nadto nabízí moderní překlad, honosnou scénu, nápadité kostýmy i bravurní herecké výkony, které již několik sezón obdivují vyprodaná hlediště. Tato jedinečná inscenace vám nesmí uniknout! Komedie Lakomec vás pobaví od 29. června do 1. července.

Proslulá heroická komedie ve verších o rytíři s velkým nosem a s ještě větším srdcem a jeho velké lásce k milované sestřence Roxaně je po všech stránkách úchvatná a stále oblíbená! Není divu, že se opakovaně stává ozdobou divadelního repertoáru, a to opět i v unikátních kulisách petropavelské katedrály, jež Cyranovi nesmírně svědčí! Tento legendární secesní klenot je jednoduše divadelním svátkem pro divadelníky i diváky. Romantická komedie Cyrano z Bergeracu vás oslní od 3. do 5. července.

Písně Do věží či Lásko má, já stůňu se již staly synonymem pro letní open air nabídku MdB. Líbivý příběh Otce vlasti Karla IV., v jehož centru stojí úsměvná zápletka, která vede k řadě humorných nedorozumění a omylů, je nezpochybnitelnou zárukou krásně prožitého letního večera. Přijďte se pobavit a zanotovat si známé písničky! Legendární český muzikál Noc na Karlštejně můžete zhlédnout od 7. do 9. července.

Příjemným divadelním překvapením, jež vás potěší, bude návrat rozpustilé autorské komedie přibližující život snad nejproslulejšího Brňana, opata augustiniánského kláštera na Starém Brně a zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela.Mendel aneb Vzpoura hrášků V souvislosti s oslavami dvoustého výročí od narození tohoto génia MdB na svůj program znovu zařadí originální příběh, v němž díky invenci osvědčeného tvůrčího týmu do Mendelova osudu vstupují rozličné brněnské legendy a v němž se konečně dozvíte také to, co na všechny opatovy experimenty říká samotný starobrněnský hrášek. Nečekejte tedy tradiční životopisné drama, ale milou komediální zpěvohru, která poskytne skvělou zábavu na vlahé letní večery. Komedie Mendel aneb Vzpoura hrášků bude uvedena od 20. do 22. července.

Všechna představení z produkce Městského divadla Brno na Biskupském dvoře ve vnitřním areálu Moravského zemského muzea se odehrávají vždy od 20.30 hodin, ve venkovních prostorách a za každého počasí.

Vstupenky jsou již v prodeji v pokladnách na Lidické ulici 16 nebo online na www.mdb.cz