Technické muzeum v Brně v novém roce

titulka DSC 1300Loňský rok neskončil pro brněnské technické muzeum zrovna nejlépe. Došlo k poškození střechy a muzeum muselo na pár dní uzavřít přístup nejen návštěvníkům, ale i zaměstnancům. Díky práci vedení TMB se však brzy mohly zájemcům otevřít aspoň některé expozice. V současné době je již zpřístupněno devadesát procent prohlídkových prostor. Bohužel, delší čas budou uzavřeny expozice Parní motory, Vodní motory a Letecké motory. Momentálně nelze přesně určit, kdy se sem budou moci návštěvníci vrátit. Nicméně v letošním roce pracovníci chystají nové akce, které přizpůsobí dočasným technickým podmínkám.

Výstav se tyto uzavírky nedotknou. Takže si návštěvníci mohou prohlédnout stávající výstavy a v dalších měsících ty nové. O nich se dočtete více na této stránce.

Od jarních měsíců pak Technické muzeumŠlakhamr v Hamrech nad Sázavou 2 v Brně otevře své mimobrněnské památky, které se nacházejí v krásných destinacích naší republiky – od Vysočiny po moravskoslovenské pomezí. Takže nabízejí nejen výlety, ale také pobavení a v neposlední řadě i ohlédnutí zpět za životem našich předků.

Jednu z památek TMB si mohou návštěvníci důkladně prohlédnout již od ledna. První program České televize vysílá v pátek večer nový seriál Špunti na cestě. Režisér Jiří Chlumský se se svým štábem usadil i na Šlakhamru v Hamrech nad Sázavou, který se dočasně stal domovem Arnošta Goldflama (filmového dědy Arnošta) a Dany Syslové (filmové babičky Elišky).

Tradice, historie, současnost značky Minerva

Dlouholetou a úspěšnou historii firmy na výrobu šicích strojů Minerva představuje výstava s názvem Minerva 1881-2021. Technické muzeum v Brně ji otevřelo vloni v srpnu k 140. výročí jejího založení. Po částečném uzavření výstavy z důvodu technické závady na střeše budovy muzea si ji opět mohou přijít zájemci prohlédnout. Přístupná je do konce dubna.

Firmu Minerva založili Emil Rezler a Josef Komárek ve Vídni. Minerva - fotoV roce 1913 se přestěhovala do Opavy a od roku 1936 působí v Boskovicích. V roce 1968 došlo k ukončení výroby rodinných šicích strojů a firma se plně začala věnovat průmyslovým šicím strojům. I přes tento dlouhý čas si mnozí pamatují krásný design i technické kvality strojů našich babiček. Kromě několika desítek těchto šicích strojů různého provedení si mohou zájemci prohlédnout také velké průmyslové stroje pro textilní, obuvnický, galanterní i automobilový průmysl. Jako dáreček si mohou odnést doprovodnou drobnou publikaci s historií i současností značky Minerva (k mání do rozebrání zásob).

Šroubek a Matička se připravují na jarní a letní cestování

Pro děti i s jejich doprovodem má Technické muzeum v Brně Foto Šroubek a Matičkav turistické sezoně opět připravený projekt S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem. Děti si s oběma malými průvodci vyzkouší řemeslné aktivity, odpovídající dané památce. Prozatím ještě mají klid a tak si na chodbě muzea skládají puzzle. Ale už se těší, až se budou moci s malými zájemci na svých akcích třeba vyfotit.

Uměleckořemeslné techniky od minulosti po současnost

Koncem května (24. 5.) otevře TMB novou výstavu s názvem Zlaté řemeslo. Výstava Foto Zlaté řemeslopředstaví uměleckořemeslné techniky zlatnictví a příbuzných kovozpracujících oborů užívané od minulosti do současnosti. Vystaveny budou exponáty z oblastí šperkařství přes stříbrnictví a předměty liturgické, po luxusní zlatnická díla denní potřeby či zbraně. Zároveň výstava představí experimentální rekonstrukce historických technologických postupů, které jsou uplatňovány při jejich vytváření i procesech konzervace a restaurování. Na fotografii ukázka rekonstrukce techniky cizelování.

Nenechte si ujít - poslední šance prohlédnout si výstavu „primek"

Pod názvem PRIMKY a jiná časoměrná zařízení ze sbírky Libora Hovorky představuje už jen krátce Technické muzeum v Brně jednu z nejrozsáhlejších sbírek různých druhů hodinových mechanismů: náramkových, kapesních či kuchyňských ale také budíky montované např. do letadel, tanků či autobusů a další. Foto PRIMkyVystaveny jsou rarity jako hodinky Prim Orlík z roku 1965, což jsou první československé hodinky určené pro potápěče, či prototypy hodinek Spartak z roku 1954 a hodinek Adast z roku 1956. Obdivovat lze třeba ladičkové hodiny Elton z roku 1966. Odborníci již poznali, že ne všechny jmenované exempláře lze zařadit pod značky Prim. Výstava zahrnuje totiž i další výrobce: národní podnik Chronotechna (Šternberk, Nové Město nad Metují, Chomutov, Brno), Gustav Becker (Broumov), Josef Tesař Brno, Elektročas Praha, Elchron Polná a Baltig Brno, ale vše ze sbírky L. Hovorky.

Výstavu doprovází koutek pro malé i velké návštěvníky s hrami, doplňovačkami a kvízy.

První sobotu v únoru, 5. 2. 2022, čeká na zájemce program: dopoledne autorská prohlídka (nutno se objednat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ) a od 12 pak hravá stanoviště a praktické ukázky hodinářské práce. Podrobnější informace na www.tmbrno.cz

Primky a jiná časoměrná zařízení ze sbírky Libora Hovorka budou přístupné už pouze do 13. února.