Brno – město designu

Clipboard10Moravská galerie v Brně založila sbírku současného designu a módy. Vystavovat ji bude od konce listopadu v nových expozicích rekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea s přízviskem ART DESIGN FASHION. Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně, jehož slavnostní otevření je naplánováno na konec listopadu 2021, patří svým rokem vzniku 1873 mezi deset nejstarších muzeí svého druhu na evropském kontinentu. Založili a financovali jej zdejší textilní továrníci a podnikatelé.

Jména těch, kteří se zasloužili o založení, výstavbu a podporu muzea, jsou na věčnou paměť vytesána do kamene votivního sálu na podestě muzea, který se v současnosti se svými nástropními malbami restauruje k opětovné připomínce původních donátorů a inspiraci možným současným podporovatelům kreativních průmyslů. Koncentrace textilních továren byla kolem přelomu minulého století natolik enormní, že se Brnu začalo přezdívat Moravský Manchester, a jeho příběh i současná textilní tradice se zásadním způsobem propíše do nových expozic.

Neudržitelný technický stav UměleckoprůmyslovéhoClipboard11 muzea si vyžádal nutnou rekonstrukci, ale zároveň vyvolal pozitivní příležitost k obměně expozic a vybudování reprezentativní sbírky současného designu. Nové expozice budou reflektovat podoby průmyslové a rukodělné výroby, ale také funkce a charakteristický vizuální styl předmětů v každodenním životě člověka.

Moravská galerie již několika výstavními projekty posledních let dokázala do Brna přivést zvučná jména průmyslové tvorby a uspořádala v Uměleckoprůmyslovém muzeu výstavy Maxima Velčovského či studia Olgoj Chorchoj. Jednalo se o dočasné výstavy a současný design se nijak nepropisoval do stálých expozic. Sbírku porevolučního designu založila galerie zhruba před pěti lety díky těmto výstavním projektům současných designérů, do té doby byl nákup tzv. užitého umění posledních třiceti let téměř nulový.

K této příležitosti galerie vyhlásila v létě roku 2020 open call na nové akvizice z oblasti módy, šperku, produktového a grafického designu. Šedesát osm děl toho nejvytříbenějšího designu vybrala odborná porota z téměř šesti set realizací. Do otevřené výzvy, Clipboard12která byla ohraničena časovým obdobím od roku 1989 do současnosti, se přihlásili převážně mladí tvůrci, jimž přímá koupě děl měla pomoci především v kritickém období pandemie. První prezentace nákupu proběhla na začátku října 2020 v pražském klášteře svatého Gabriela, který hostil letošní Designblok. Za výstavu na Designbloku si Moravská galerie odnesla první cenu v kategorii Mimořádný počin. Na Designbloku 2021 představila Moravská galerie průřez tvorbou slavné návrhářky Liběny Rochové postavený na devíti vybraných modelech. Modely pocházejí z klíčových módních kolekcí oděvů, obuvi a doplňků z posledních dvaceti let, které oděvní designérka letos věnovala galerii darem.

Expozicím dali podobu sami designéři

Současní designéři nebudou v novém Uměleckoprůmyslovém muzeu zastoupeni jen svými díly, ale také podobou expozic, interiérů a terasy. Maxim Velčovský spolu se studiem Edit! a Radkem Wolhmuthem přijali nabídku uspořádat otevřené depozitáře skla, porcelánu a keramiky a také navrhli způsob jejich instalace maximalizující zážitek z prohlížení několika tisíc sbírkových předmětů. Studio Olgoj Chorchoj protkalo architektonicky zajímavý světlík muzea soustavou lávek poskytujících návštěvníkům maximální průhled do interiérů a expozic. Novinkou bude zprůchodnění terasy muzea skrze odpočinkovou zónu a kavárnu podle návrhu Davida Karáska a Marka Štěpána, podle kterého vzniká také na terase muzea interaktivní objekt s názvem „Mrak". S audiovizuálními technologiemi bude pracovat také Tomáš Svoboda, který zprostředkuje pomocí autorského videa proměny práce a života na pozadí čtyř průmyslových revolucí ve spolupráci s kolektivem BCAA studio.

Součástí stálé expozice je i dílo Krištofa Kintery Clipboard13„Démon růstu", které přerůstá ochoz muzea a vytváří tak pomyslný most mezi volným uměním a designem. Návštěvnický servis zahrnující pokladnu, šatnu a designshop je pojat podle návrhu Evy Eisler, se kterou již Moravská galerie spolupracovala na výstavním projektu pro Jurkovičovu vilu.

K dosažení obecného povědomí o současném designu a jeho možných přístupech bude zásadně přispívat výstavní dramaturgie Uměleckoprůmyslového muzea i Jurkovičovy vily.

Vilu ovládne až téměř do poloviny roku 2022 projekt „Do It Yourself" dua designérů Herrmann&Coufal. Tito mladí tvůrci se již několik let zabývají rolí designéra jako autora návrhu a uživatele, nejen jako spotřebitele, ale také samotného tvůrce při realizaci produktu. Jejich práce se promítne i v Uměleckoprůmyslovém muzeu, kde v budoucnu vystaví svou intervenci jakožto čerství držitelé titulů „Grand designéři" cen Czech Grand Design.

Moravská galerie má totiž v plánu pořádat pravidelné prezentace výherců prestižních cen Czech Grand Design. S otevřením Uměleckoprůmyslového muzea se tak v Brně představí v samostatné výstavě Lucie Koldová, která je historicky první držitelkou dvou titulů „Grand designér/ka" roku, a to z let 2012 a 2019.

Město Brno se může těšit i na vůbec prvníClipboard15 jubilejní retrospektivu designéra světového formátu Jiřího Pelcla. Během své čtyřicetileté kariéry prošel několika tvůrčími obdobími a pracoval s celou řadou materiálů, a to jak v originálních kusech, tak v sériově vyráběných předmětech denní potřeby. Výstava přiblíží návštěvníkům možnosti a hranice zpracování různých materiálů i zákulisí designérské praxe, proces samotného návrhu, který bývá vedle finálního výrobku často upozaděn, a přitom samotná idea výrobku je jednou z nejdůležitějších složek dobrého designu.

Móda chybět nebude

Neopomenutelnou zásadní součástí nové vize Uměleckoprůmyslového muzea bude móda. Podstatná část expozice bude věnována desítkám současných českých módních návrhářů, mezi nimiž bude ikonické místo patřit Liběně Rochové.Clipboard14 Tato nejznámější česká módní návrhářka darovala v roce 2021 většinu svých módních kolekcí do sbírek Moravské galerie. V nové sbírce pro Moravskou galerii tak najdeme kolekce jako například Pocta sklu, Timeless, Doteky (pro organizaci DEBRA ČR věnující se nemoci motýlích křídel) nebo společenské róby pro soutěžící Miss ČR. „První dáma" české módy a jedna z nejvlivnějších žen české módní scény je zároveň i vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde už řadu let vychovává nejmladší českou generaci módních návrhářů, a na jejíž půdě se stala v roce 2018 profesorkou.

Zkrátka tolik designu vůkol Brno ještě nezažilo. A Moravská galerie bude jistě jedním z činitelů, kteří Brnu vrátí zapomenutou tradici a významnou roli ve světě designu.


ART DESIGN FASHION
Slavnostní otevření Uměleckoprůmyslového muzea v Brně
26.-27. listopadu 2021
- 26. listopadu (dětská vernisáž ART DESIGN FASHION v 16 hodin, vernisáž ART DESIGN FASHION, Jiří Pelcl Design, Lucie Koldová: LIGHTNESS)
- 27. listopadu (Rodinný den v ART DESIGN FASHION s workshopy a komentovanými prohlídkami, 10-16 hodin)

Daniela Křižanová, Alena Navrátilová Ochrymčuková
Foto: Archív MG