Městské divadlo Brno pro vás připravuje tři nové inscenace!

mdb 1Ač se zatím nemohou konat veřejná divadelní představení, Městské divadlo Brno za dodržování všech hygienických podmínek pokračuje vpráci, aby bylo nachystáno na váš příchod. Dvě nově vznikající inscenace – černá komedie Hrabal a muž u okna a komorní muzikál První rande – se budou hrát v rámci jednoho večera a v budoucnu se budou uvádět i odděleně jak na Činoherní scéně, tak na zájezdech. Na Hudební scéně se chystá romantický muzikál Jane Eyrová.


Černá komedie o jednom z nejvýznamnějších českých literátů 20. století

Zmíněné krátké inscenace se v repertoáru MdB objevují nově a jsou náhradou za původně avizované historické drama Dantonova smrt. V rámci jedné návštěvy divadla si tedy vychutnáte rovnou dvě inscenace! V první části večera to bude hořká tragikomedie Hrabal a muž u okna německého spisovatele, esejisty a dramatika Bernharda Setzweina, který se ve své tvorbě dlouhodobě věnuje české tematice i středoevropské mentalitě obecně.

Hlavní postavou hry však navzdory jejímu názvu není Hrabal,Hrabal a muž u okna vizuál ale onen muž u okna – důchodce Dudek, přezdívaný Bič,který ze své kůlny stojící naproti Hrabalově chatě v Kersku spisovatele pozoruje a podává o něm pravidelná hlášení na okres. Ví o Hrabalovi vše. S výjimkou toho, že je Hrabal už půl roku mrtvý... Ani tato okolnost ho však neodradí od obskurní věrnosti svému údělu, za což je následně odměněn groteskně snovým setkáním s Hrabalem samotným.

Tato specificky poetickým způsobem psaná absurdní hra je svéráznou poctou Bohumilu Hrabalovi a současně nenásilně rámcově mapuje jeho život, dílo i atmosféru doby. Trojici hlavních postav zde zpodobní Jan Mazák, Radka Coufalováa Viktor Skála.


Muzikálová komedie o krizi mezilidských vztahů

Druhou část večera obstará noblesně zábavná muzikálová komedie První rande, jejímiž autory jsou mladí američtí tvůrci Alan Zachary, Michael Weiner a Austin Winsberg. Do prvního rande mile plachého manažera Aarona a atraktivně rázné tvrďačky Casey, které ztvární Daniel Rymeš a Eliška Skálová,První rande vizuál originálně vstupují jejich„hlasy v hlavě", které si oba po lásce toužící přináší na schůzku s sebou. Ať už je to Caseyina sestra s promluvami o tikajících biologických hodinách a Caseyině špatném vkusu na muže či Caseyin naštvaný kamarád Reggie, připravený pomoct jí z nevydařené schůzky, nebo Aaronova expřítelkyně Allison, která pro něj představuje trvalé manželské trauma, či sbor Aaronovy židovské rodiny, který ho ve fantazii přichází varovat před sblížením s dívkou jiné víry. Je jisté, že půjde o chytrou zábavu, v níž se nakonec potvrdí, že protiklady se opravdu přitahují.

Obě tyto inscenace přivede poprvé na české jeviště realizační tým ve složení režisér Stanislav Moša, překladatelka Zuzana Čtveráčková, scénograf Jaroslav Milfajt, kostýmní výtvarnice Andrea Kučerová a dramaturg Miroslav Ondra. Jejich premiéra je naplánována na 16. dubna 2021 na jevišti Činoherní scény MdB.


Romantický muzikál podle proslulého románu

Charlotte Brontëová ve svých knihách dokázala dopodrobna vykreslit atmosféru anglického venkova a vylíčit osudy lidí tak, jako by popisovala své skutečné známé a přátele. Díky tomu také její knihy tak silně zapůsobily načtenáře. Nejinak je tomu i s jejím nejznámějším románem Jane Eyrová z roku 1847.

Příběh Jane Eyrové, osiřelé dívky, která seJane Eyrová vizuál ke svému štěstí musela probojovat životem plným strastí a hrůzyplných událostí, oslňuje čtenáře i další tvůrce od prvopočátku. Není divu, že se dočkal mnoha televizních, filmových a konečně i divadelních zpracování. Autory muzikálové verze, jež měla premiéru v roce 1995 v Kanadě, odkud se o pět let později přesunula na Broadway, jsou hudební skladatel a textař Paul Gordon a libretista a režisér John Caird.

MdB romantický muzikál Jane Eyrová uvede v české premiéře v režii a překladu Petra Gazdíka, v titulní roli se představí Kristýna Daňhelová nebo Dagmar Křížová a role záhadného Edwarda Rochestera se ujme Lukáš Janota nebo Lukáš Vlček. Ve výpravných kostýmech Elišky Ondráčkové Lupačové, v působivé scéně Petra Hlouška, v pečlivé dramaturgii Kláry Latzkové a za pohybové spolupráce Hany Kratochvilové se můžete těšit i na mnohačetnou company, která významně doplní celkovou atmosféru vyprávěného příběhu. O hudební nastudování se postarají dirigenti Ema Mikešková a Caspar Richter, který se už s tímto titulem seznámil během své práce v Rakousku. Premiéra je naplánová na na 23. dubna 2021 na jevišti Hudební scény MdB.

Městské divadlo Brno se již velmi těší na okamžik, kdy vám bude moci představit krásné plody své vytrvalé práce!