Špilberk žije 12 měsíců v roce a má i svoji tramvaj! Svezte se taky

krest tramvaje MuMB-MBudikova 01Na hradě Špilberku turistická sezóna nikdy nekončí. Muzeum města Brna v něm bez ustání pořádá výstavy a akce po celý rok. To vám teď připomene tramvaj s obřím potiskem. Ředitel muzea Pavel Ciprian ji spolu s generálním ředitelem Dopravního podniku města Brna Milošem Havránkem pokřtil v pondělí 2. listopadu odpoledne na Komenského náměstí.

„Špilberk žije 12 měsíců v roce", hlásá nápis na tramvaji, kterou od listopadu můžete potkat na kolejích v brněnských ulicích. Na podzim obvykle na hradech a zámcích končí turistická sezóna a lidem se uzavřou, tomu se ale Špilberk vymyká. Sídlí v něm totiž Muzeum města Brna. „Výstavy se tu konají po celý rok, stejně tak nejrůznější akce. Oblíbené kasematy i stálé expozice jsou také otevřené celoročně. Žádná zimní přestávka se nekoná a na Špilberku to skutečně žije po všech 12 měsíců," říká mluvčí muzea Michael Kalábek.

Hrad Špilberk se dá navštívit kdykoli. Ani s příchodem chladného počasí se jeho brány nezavírají. Ba naopak, i v zimě často začínají výstavy a jeho známá lákadla jsou taktéž beze změny k vidění. Právě to chce všem lidem v Brně, místním i návštěvníkům, připomenout tramvaj s celoplošným potiskem.

A co se na Špilberku zrovna chystá? Třeba dvě výstavy: tvorbu brněnské dětské ilustrátorky Vlasty Švejdové představí od 19. listopadu výstava Hádám, hádám pohádku a řemeslné klobouky Magdalény Kopotové od 3. prosince výstava A klobouk dělá dámu. K nim se budou vázat i nejrůznější akce – k výstavě ilustrací Pohádkové Vánoce v sobotu 12. prosince a také dvakrát čtení pohádek a autogramiáda autorky (21. listopadu a 9. ledna). Výstavu klobouků zase doplní akce Dámská jízda mezi klobouky s módní přehlídkou a fotoateliérem 9. prosince nebo výměnný bazar Nejen klobouk dělá dámu 16. ledna.

Kromě toho je do konce roku otevřená výstava Žít pivo o pivní historii na Brněnsku. Tu zase doplní připomínky 210 let od úmrtní geniálního sládka a pivního reformátora Františka Ondřeje Poupěte. 28. listopadu čekají návštěvníky komentované prohlídky výstavy Žít pivo, ochutnávka s pivotékou Ogar a řízené degustace s brněnskými sládky; 1. prosince pak přednáška Libora Vykoupila František Ondřej Poupě a české pivovarnictví i s ochutnávkou.
Na nic z toho se ale tramvají s nápisem „Špilberk žije" nevydáte. Koleje v plánu nejsou. Nezbývá, než si udělat příjemnou procházku parkem.

(tz)

Foto: Archív MuMB