Otevřenou zahradu letos navštívilo na 18 tisíc lidí
- 30. říjen 2015
Třetí sezona v Otevřené zahradě se chýlí ke konci. Od 1. listopadu bude venkovní část areálu zazimována a veřejnosti ji Nadace Partnerství zpřístupní zase až v dubnu 2016. Akce v budově pasivního domu však probíhají i přes zimní období, včetně galerijního programu Nadace Partnerství a Domu umění města Brna. Až do konce listopadu jsou k vidění malby slavného Otta Plachta.
Velkou letošní novinkou se stalo rozšíření areálu o přírodní a historicky významnou Boromejskou zahradu. A velké změny budou i příští rok, kdy se veřejnosti otevře městská minifarma či venkovní kuchyň s pecí na chleba. „Velmi nás těší, že se o majetek, který se nám vrátil, můžeme podělit se společností a tuhle krásnou zahradu nabízet pro vzdělávací aktivity a výchovné ekologické programy. Je krásné slyšet tady děti a vědět, že zahrada slouží jim i rodinám," uvedla při návštěvě Brna a Boromejské zahrady generální představená Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského Bohuslava Kubačáková.
Výuková zahrada čtyř živlů má za sebou úspěšný rok
Otevřená zahrada Nadace Partnerství se veřejnosti poprvé představila v dubnu 2013. Od té doby ji navštívily tisíce dětí i dospělých. „Jen od dubna do října 2015 je to kolem 18 tisíc. Z toho zhruba 2.600 tvořily děti, které se u nás účastnily příměstských táborů a výukových programů. Těch se letos konalo kolem 130," shrnul Roman Truksa, koordinátor Otevřené zahrady. Jedná se o jedinečný projekt, jehož cílem je nejen vzdělávat, ale i bavit. Elektrická moucha, potopa města, pohyblivé kontinenty – na 12 hravých stanovištích se mohou děti (i dospělí) bavit a zároveň lépe pochopit přírodní zákonitosti i environmentální souvislosti. Například stanoviště Vodní tok nabízí hru určenou dvěma týmům. Jeden z nich se snaží povodeň vyvolat, druhý zabránit, aby zaplavila město. Jednotlivá stanoviště jsou mezi sebou tematicky propojená a společně jako celek vytvářejí živou interaktivní učebnici o dějích v přírodě založených na čtyřech živlech – země, voda, vzduch a slunce.
Letos k výukové zahradě přibyla i výše zmíněná Boromejská zahrada, kde probíhají bylinkové dílny pro děti i dospělé, zahradnické výukové programy nebo příměstské tábory. „Oblíbili si ji i lidé z okolí, včetně kuchařů z restaurace La Bouchée, kteří si zde pronajímají záhonky," dodal Truksa. Celý areál Otevřené zahrady v současnosti tvoří výuková zahrada čtyř živlů, přírodní zahrada a unikátní pasivní administrativní budova, v níž pravidelně probíhají i komentované prohlídky.
(red)
Foto: Archív Nadace Partnerství