Záchranná stanice je plná ježků, připravujících se na zimu
- 29. říjen 2015
V záchranné stanice Zoo Brno od září přijali téměř dvacet osiřelých ježčích mláďat. Část z nich se podařilo odchovat tak, že ještě před zimou dosáhli dostatečné hmotnosti a bylo možné je vypustit do přírody. Na začátku listopadu by ježci měli vážit alespoň 500 gramů.
„Na podzim jsme přijímali převážně ježky západní, ale i několik ježků východních. Podařilo se nám odchovat samičku z Rosicka, která byla po přijetí do stanice ještě krmena mléčnou náhražkou. Stává se, že mláďata jsou však nalezena ve chvíli, kdy už některým z nich nedokážeme pomoci," uvedla mluvčí zoo Monika Brindzáková. „Do přírody jsme tak vypustili dva z pěti ježků nalezených blízko Devíti křížů na stavbě, vedle jejich uhynulé matky. Ostatní mláďata byla bohužel silně napadena parazity a vysílená," doplnila.
Zachránit se pak podařilo ježka z České, který se zamotal do sítě a nezískal před zimou dostatečnou hmotnost. Jiní ježci už přečkají zimu ve stanici.
Ježci z pozdních vrhů mláďat měli letos příznivé podmínky pro získání dostatečné hmotnosti. Záleží však vždy na průběhu počasí i na tom, jestli má nálezce možnost přikrmovat ježka granulemi nebo masovými konzervami pro kočky nebo psy. V září přijímala stanice pouze mláďata, která byla ještě závislá na mateřském mléce a o matku přišla. V říjnu mláďata do 200 gramů, která se vejdou do lidské dlaně, na konci měsíce ježky větší, do 350 gramů. „V měsíci listopadu nás kontaktujte, pokud najdete ježka s hmotností nižší než půl kilogramu," upřesnila Brindzáková. Ježci, kteří se ukládají k zimnímu spánku, by měli vážit alespoň 600 gramů.
Protože z krajiny mizí pestrost, roztroušená zeleň v podobě mezí nebo remízků a ježci v zahradách už často nenachází dostatek úkrytů a prostředí bohaté na hmyz, v přírodě jich bohužel stále ubývá. Chcete-li jim pomoci nebo se poradit, rádi vám poradí na pohotovostním telefonu 702 137 837.
(red)
Foto: Archív Zoo Brno