Staletá hudba dvakrát rozezní Špilberk

špilberk 2Jaká byla hudba v době, kdy Špilberk byl ještě nedobytnou pevností? Odpověď nabídnou dva z cyklu koncertů staré hudby s názvem Hudební lahůdky. Jedná se sice o celoroční záležitost, dva večery ale zaberou právě teď v srpnu Špilberk. Hrad se rozezní skladbami barokních mistrů i renesančními písněmi z jižní Evropy.

V podvečer 8. srpna milovníky hudby potěší koncert Per flauto dolce e clavicembalo. Půjde o klání dvou barokních velikánů: Georga Philippa Telemanna a Johanna Sebastiana Bacha. Jejich skladby z první poloviny 18. století zahraje na barokní flétny Michaela Koudelková a na cembalo Andrzej Zawisza (program zde). Telemann cestoval po celé Evropě, proto v jeho hudbě nenajdeme pouze prvky baroka německého, ale také francouzského a italského. Telemann žil i v Polsku, jeho tvorba tak místy nabírá až slovanský ráz. Zatímco Telemann se proslavil už za svého života a byl jakousi barokní celebritou, Bach se dočkal uznání až dlouho po smrti. Přitom právě Bach je dnes vnímán jako nejvýznamnější skladatel baroka.

Skladby Bacha i Telemanna předvedou ti nejpovolanější. Flétnistka Michaela Koudelková studuje v Krakově, pravidelně se účastní festivalů a letních škol zaměřených na starou a barokní hudbu u nás i ve světě. Zlaté umístění má i z mezinárodních soutěží. Cembalista Andrzej Zawisza také studoval v Krakově, později i v Londýně. Působí v několika evropských souborech, roku 2005 získal 1. cenu na VIII. Broadwoodské cembalové soutěži v Londýně.

Jen o týden později, 14. srpna, hrad rozezní ještě starší hudba. Na koncertě s názvem Španělská romance zazní renesanční a barokní písňová tvorba z jihu Evropy z 16. a 17. století. Písně o nenaplněných láskách, touze a rozpolcenosti, ale i o duchovním rozjímání navíc hosté uslyší zahrané na autentické historické nástroje. Na vihuelu, barokní kytaru a theorbu zahraje Karel Fleischlinger, zazpívá Monika Dopitová. V plánu jsou písně od Lodovica Viadany, Alonsa Mudarry, Diega Pisadora, Santiaga de Murcii, José Marína, Giulia Cacciniho, Claudia Monteverdiho a Bellerofonta Castaldiho (program zde).

Monika Dopitová studuje v Ostravě a pravidelně se účastní pěveckých kurzů interpretace staré hudby, uspěla i na několika mezinárodních soutěžích. Působila ve Slezském divadle v Opavě nebo v souboru Ensemble Phoenix Munich v Německu. Karel Fleischlinger studoval hru na kytaru v Plzni a ve Výmaru a ceny začal sbírat už v 80. letech. Koncertuje, tvoří pro rozhlas, vydává sólová CD a působí v několika souborech.
Na oba koncertní večery je vstupné 140 Kč, snížené vstupné 70 Kč platí pro děti, studenty a seniory. Oba koncerty začínají v 17:30 v sále Ogilvy na hradě Špilberku, vstupenky budou k dostání na místě a v obvyklých předprodejích.

(red)