Letní VIDA!: Dělám tlaky, dělej taky!

exterier vecerniZábavní vědecký park VIDA!, který od svého otevření v prosinci minulého roku přivítal už více než 120 tisíc návštěvníků, připravil na letní měsíce několik novinek. Předně je to nová dočasná výstava umístěná na galerii centra nazvaná „Vynálezy, které ovlivnily lidstvo" připravená Akademií Věd České Republiky, dále nové představení se zábavnými pokusy v Divadle vědy „Dělám tlaky, dělej taky" a do třetice prodloužení otevírací doby v pátek a v sobotu až do 19 hodin. „V létě se pozdě stmívá a dospělí i děti rádi tráví večery venku. Obvyklá návštěva VIDA! zabere minimálně tři hodiny. Cestu za zábavou a poznáním si tak v létě klidně mohou zájemci naplánovat i v pátek po pracovní době či v sobotu po zajímavém výletě nebo návštěvě koupaliště," říká Lukáš Richter, ředitel příspěvkové organizace MSCB, která provozuje VIDA!, a dodává: „Naše budova je plně klimatizovaná, takže i v horké letní dny je u nás velmi příjemně."

Chcete se dozvědět, jaké to je být vědcem? Výstava „Vynálezy, které ovlivnily lidstvo" nabízí hned tři možnosti, jak se s touto oblastí blíže seznámit. Najdete zde informační panely přibližující práci Akademie věd České republiky, která výstavu připravila ke 125. výročí svého vzniku. Vedle nich je umístěno pět interaktivních exponátů ukazujících principy běžných optických přístrojů. Hravou formou se návštěvníci dozvědí, jaký je princip Keplerova a Galileova dalekohledu, jak se na sítnici našeho oka odráží obraz, či co dokáže spojka a rozptylka. Třetí část je věnována prvnímu českému nositeli Nobelovy ceny Jaroslavu Heyrovskému. „Příběh kapky", jak je dílčí expozice nazvaná, poukazuje nejen na nevšední vědecké i lidské vlastnosti Heyrovského, ale přináší i exponáty historické hodnoty. Výstava byla zahájena 9. 7. 2015 a v zábavním vědeckém parku VIDA! ji najdete až do konce října. Návštěva dočasné expozice je v ceně vstupného do celého centra.

Představení se zábavnými pokusy, která se několikrát během dne odehrávají v Divadle vědy, patří k největším zážitkům z návštěvy VIDA! Po „Ohnivé show" a představení „Mráz a žár" uvádí VIDA! novou originální autorskou show „Dělám tlaky, dělej taky" věnovanou fenoménu atmosférického tlaku. Po akčním apokalyptickém úvodu, který přibližuje, co by se stalo, kdyby byl z místnosti odčerpán všechen vzduch, se diváci dozvědí, že s tlakem je to jako s ohněm. Také je dobrý sluha, ale špatný pán. Vidátoři, showmeni a lektoři v jedné osobě, publiku názorně předvedou explozi balónkového človíčka, „pěnění krve" a další následky poklesu tlaku v okolí. Dále ukáží, proč není možné, aby vesmírná loď ve vesmíru hlasitě explodovala, jak krásné kouřové kroužky dokáže vytvořit vzduchové dělo a mnoho dalších překvapivých pokusů.

Vědecká představení trvají přibližně 40 minut, konají se několikrát během dne a jsou v ceně běžné vstupenky. Přesné začátky se návštěvníci vždy dozvědí díky hlášení z pokladny. Novou show „Dělám tlaky, dělej taky" uvádí VIDA! v letních měsících obvykle v úterý a ve čtvrtek. Kapacita Divadla vědy je 80 osob, místa nelze rezervovat.