Vlčí smečku v zoo čeká obměna. Kvůli stresu

vlciVlčí smečku z brněnské zoo trápí stres a ten je podle odborníků i důvodem, proč zvířata trpí v posledních měsících dermatitidou. Příčinou je fakt, že před několika měsíci uhynul stářím alfa samec Atilla a tím se změnila celá hierarchie ve smečce. Přestože samice nedávno vyvedly mláďata, situace se musí řešit radikálně, tedy rozpuštěním smečky a založením nového chovu.

Tuto situaci řeší vedení a chovatelé Zoo Brno již několik týdnů. Opakovaná veterinární vyšetření vlků neprokázala ani bakteriální, parazitární nebo plísňové původce celého problému. Byla provedena série testů, které prokázaly, že problém je psychosomatický. Chovatelé se proto rozhodli pro kompletní obměnu smečky, která však bude trvat několik týdnů až měsíců. V Brně by měly zatím zůstat samice Alex a Claire se svými dvěma mláďaty. Ty se přestěhují do náhradních prostor a celý výběh vlků arktických bude komplexně vyčištěn a upraven. Následovat bude vyhledání samce pro nový chov a jeho převoz do Brna.

V květnu zaznamenali chovatelé ve výběhu vlků nové přírůstky. Vlčata - jeden pes a jedna fena - s matkou se však téměř celý měsíc zdržovala pouze v prostoru nory a až na konci května se začala více se smečkou pohybovat venku. Samice v brněnské zoo vychovávají mláďata společně, oproti tomu ve volné přírodě mívá většinou ve smečce potomky pouze tzv. vůdčí „alfa" samice.

Vlci mají na Mniší hoře mají moderní výběh, jehož součástí je také srub kanadských indiánů, ze kterého lze šelmy pozorovat. Samotný výběh má pak 3500 metrů čtverečních a obdržel prestižní ocenění „Bílý slon" za nejlepší expozici roku 2006. Modelace terénu a jeho osazení se přibližuje geografickým oblastem jejich přirozeného výskytu.

Text: red, foto: Eduard Stuchlík