Největší český vojenský pochod čeká Brno již za měsíc
- 10. duben 2015
V sobotu 9. května 2015 se v Brně a okolí vydá na čtyři pochodové trasy o délce 11, 20, 30 a 40 km až 1 500 účastníků 5. Vojenského pochodu České republiky. Pochod, který je otevřen široké veřejnosti, je co do počtu účastníků největší domácí akcí svého druhu. Počátkem dubna evidovali pořadatelé více než 1 000 přichlášených „pochodníků" (chodců) různých národností, mezi nimiž nechyběli ani Slováci, Rumuni, Maďaři, Němci, Rakušané a Estonci.
„Ve světě je tradice vojenských pochodů mnohem delší než u nás a přiznáváme, že jsme se při zakládání České pochodové ligy, která je organizátorem Vojenského pochodu České republiky, nechali inspirovat podobnými akcemi v Dánsku, Německu či Holandsku. Ty probíhají několik dní a účastní se jich řádově tisíce lidí. Jejich atmosféra nás nadchla natolik, že jsme se rozhodli začít pořádat podobný pochod i u nás," vysvětluje jeden z organizátorů pochodu Karel Černoch.
Start i cíl všech tratí letošního Vojenského pochodu je na brněnském koupališti Riviéra. Značené trasy o délce 11, 20, 30 a 40 kilometrů budou vedeny po chodnících, lesních cestách a v nezbytné míře po účelových komunikacích. „Přestože máme v názvu akce slovo ´vojenský´, není náš pochod určen pouze pro vojáky. Příslušníci Armády ČR, hasiči, policisté, záchranáři, celníci a členové dalších uniformovaných složek státu sice skutečně tvoří velkou část účastníků akce, kterou berou jako příležitost pro vzájemné setkávání a seznamování, pochod je nicméně bez jakýchkoli omezení otevřen pro nejširší veřejnost. Zúčastnit se může úplně každý, v minulých ročnících nebyly výjimkou např. maminky s kočárky, nebo naopak seniorské páry. Prozatím nejmladší registrovaný účastník letošního pochodu se narodil letos v lednu, ten nejstarší pak má ve své občance jako datum narození uveden rok 1944," dodal Černoch. Informace o pochodu, stejně jako přihlášku, najdou zájemci na www.vojenskepochody.cz.
Registrovaný účastník pochodu obdrží po úspěšném absolvování zvolené trati jako upomínku vojenskou pamětní medaili v krabičce a diplom, nebo jen pamětní diplom (podle typu startovného). Součástí startovního balíčku je pro úplně nové účastníky pochodový pas, do kterého organizátoři pochodníkům zaznamenávají v cíli účast a samozřejmě i mapa s vyznačenými trasami pochodu. 5. ročník Vojenského pochodu České republiky se koná mj. u příležitosti 70. výročí konce II. světové války v Evropě. Svou záštitu pochodu udělil primátor statutárního města Brna Ing. Petr Vokřál.
(red)