Královský balet v Londýně předvede nejromantičtější z baletů, magické Labutí jezero

6645157Nejoblíbenější světový balet spoutá nešťastnou láskou Odettu Natalie Osipové a Siegfrieda Matthewa Goldinga v přímém přenosu 17. března. Labutí jezero bude z londýnského Královského baletu přenášeno živě do brněnského kina Scala jako další projekce celoročního cyklu Balet v kině. Začátek přímého přenosu je ve 20.15.

Jako speciální host přijde přenos uvést a pozdravit diváky emeritní primabalerína Baletu NdB Jana Přibylová, která mnohokrát hlavní dvojroli tančila a která bude o přestávce divákům k dispozici pro společné foto a autogramy.

„Baletní soubor v Labutím jezeře je hvězdou sama o sobě," upozorňuje noblesní baletní nestor Anthony Dowell na klíčovou roli baletních sboristek v této proslulé feérii. „Dívky zde tvoří páteř, hlavu i srdce celé jevištní produkce a jen díky nim lze naplno6527977 prožívat magii příběhu." Dowellova slova jsou stále platná i téměř po třiceti letech, kdy pro Královský balet vytvořil tuto svoji verzi Labutího jezera. Jako hluboký a věrný ctitel klasického baletu Dowell navíc vycházel z původní a nepřekonatelné choreografie titánů Maria Petipy a Lva Ivanova z roku 1985, kdy Čajkovského opus světově proslavilo Mariinské divadlo v Petrohradě. Dowellova citlivá interpretace díla ruských tanečních velikánů tak jen potvrzuje, že klasické pojetí baletu má své neochvějné místo i na scéně 21. století a zcela obstojí vedle moderního přístupu k současné choreografii a její snahy zaujmout co nejširší divácké obecenstvo především s důrazem na efekt.

A právě na tomto představení lze vedle hlavních rolí poukázat na úctyhodnou a skoro až galejní práci baletního souboru, hlavně při náročných hromadných scénách, kdykoli sboristky opanují jeviště. Ať už jde o tanečnice a dvořany honosného královského plesu či o příslovečný jezerní rej zakletých labutí. 

„Je to mimořádné vypětí fyzických i duševních sil," poodhaluje jedna z vůdčích baletních sboristek Sabina Westcombe zákulisní přípravu. „Přechod mezi dějstvími je tak hektický a rychlý, z kostýmů dvořanů a bujaré atmosférySchránka02 královského plesu se musíte doslova vmžiku přerodit v zakleté labutě na jezerní hladině, kde jsou navíc i poměrně dlouhé pasáže ve strnulé poloze s vypjatou šíjí. Nikomu bych nepřála, co přitom tělo i mysl zažívá," směje se při vzpomínce na jakékoli z dosud absolvovaných představení. Ovšem výsledek je uhrančivý, jak potvrzují četné nadšené ohlasy návštěvníků londýnského baletu, kteří již představení v této sezóně zhlédli. Náročné společné taneční party jsou zde za tajemného třpytu světel přetaveny v tanec jednolitého živého organismu – pohádkové labutí krásy, křehkosti a elegance.

Inspirace z rukou ruského zlatníka
Scéna Yolandy Sonnabend v sobě zase nese inspiraci v jiné ruské ikoně, petrohradském zlatníku Carlovi Fabergém, který od druhé poloviny 19. století mj. vyráběl šperky pro carskou rodinu i evropskou šlechtu. Královský ples na jevišti tak odkazuje na opulentnost carského dvora, který stojí ve zjevném kontrastu s lyricky tklivým prostředím pohádkového jezera v hloubi lesa.

Primabalerína Natalia Osipova v hlavní dvojroli a po boku Matthewa Goldinga jako prince Siegfrieda bude mít v přímém přenosu možnost umocnit tuto scénu o dokonalou souhru křehké elegance, smutku a temných živlů, které její postavě v příběhu uložil zlý čaroděj Von Rothbart v neméně působivé kreaci baletního matadora Garyho Avise.

(red)