Kdo pomaloval Vaňkovku?! Není to jen aprílový žert...?!?

Schránka01V úterý 1. dubna se brněnská Galerie Vaňkovka oblékla do komiksového kabátu. Že by šlo jen o pouhý aprílový žert? Nikoliv! Vlajky, které budou zdobit fasádu, zůstanou na budově i v dalších dnech a týdnech. Předznamenávají totiž netradiční akci, nazvanou CZ.KOMIKS, která odstartuje v Galerii Vaňkovka v pondělí 5. 5. v 17:00 hodin a potrvá do konce května.

Celý květen bude ve Vaňkovce patřit českému komiksu, budou zde instalovány výstavy studentů i profesionálů, probíhat budou besedy o českém komiksu, poprvé bude ve Vaňkovce zřízeno kino, které bude šest dnů promítat komiksové filmy nebo filmy, které vznikly na základě komiksů, včetně slavných snímků o Supermanovi či Batmanovi, významná osobnost českého komiksu Lucie Lomová povede workshop pro děti, pro návštěvníky bude připravena soutěž o ceny a bohatý doprovodný program bude mít i Nightshopping, jehož součástí bude vystoupení Václava Neckáře, interpreta hitu Půlnoční z oceňovaného filmu Alois Nebel.

V rámci výstavy uvidíte 29 komiksových příběhů, které jsou z části dílem studentů, vybraných účastníků soutěže CZ.KOMIKS.13, a také deseti profesionálních výtvarníků, kteří přímo pro Vaňkovku vytvořili originální komiksové příběhy – Pavel Čech, Dan Černý, BoF (Bohumil Fencl), Renáta Fučíková, Jiří Grus, Tomáš Chlud, Tomáš Kučerovský, Lucie Lomová, Vladimír Tučapský a Jiří Zimčík. „Chceme ukázat různé autorské přístupy a styly. Ve Vaňkovce se tak v květnu sejdou poměrně odlišné osobnosti s osobitým autorským rukopisem," dodává Tomáš Prokůpek, znalec české komiksové scény, kurátor výstavy a předseda poroty studentské soutěže CZ.KOMIKS.13.

Více informací naleznete na: www.vankovkakomiks.cz