Mladí sportovci si z Brna odvážejí přes dvě stovky medailí

Atletika 104Přesně 216 medailí v celkem devadesáti sportovních disciplínách. Takový je konečný účet Mezinárodních her handicapované mládeže 2013 v Brně, které v neděli skončily. Kromě medailí si však účastníci vezli domů především příjemné vzpomínky a radost z nových přátelství.

Od středy minulého týdne patřilo Brno opět mladým sportovcům s handicapem. Mezinárodní hry handicapované mládeže pro ně pořádá Nadační fond Emil a kromě sportovních výkonů jsou především příležitostí pro navázání nových kontaktů a získání zkušeností.

Závěrečný víkend tak patřil nejen sportovním kláním. Sobota se nesla v duchu zábavy i vzdělávání. Celkem 12 týmů se zúčastnilo turnaje v integrované boccii neboli závodu družstev v tělocvičně na Čichnově. V každém týmu může být až pět hráčů, tři v hřišti a dva na střídání. Zajímavé je, že v týmu mohou hrát i nehandicapovaní," přiblížil pravidla hry Petr Horáček, vedoucí sportoviště boccii.

Program většiny účastníků pakJachty 65 zaplnil seminář s praktickou ukázkou využití jachtingu pro děti a mladé lidi s handicapem. Speciálně upravené jachty, které má Nadační fond Emil k dispozici, sloužili handicapovaným sportovcům na Brněnské přehradě po celý den. Sportovci si na vlastní kůži vyzkoušeli, že plachtění může být nejen koníčkem, ale může mít i velmi příznivý terapeutický efekt.

Na sobotní závěrečný ceremoniál v Besedním domě přijeli účastníci Her speciálně vypravenou tramvají Dopravního podniku města Brna. „Sport je způsob, jak spolu můžeme vzájemně komunikovat, bourá hranice a přináší nová přátelství," uvedla při závěrečném ceremoniálu na pódiu brněnského Besedního domu předsedkyně školského výboru Poslanecké sněmovny České republiky Anna Putnová důvody, proč Hry opakovaně podporuje a ráda se jich již poněkolikáté účastní. Na sportovce čekala kromě významných osobností také mnohá překvapení završená koncertem členů Filharmonie Brno.

ZEH 8041Ačkoli se v neděli 23. června Hry nachýlily ke konci, daleká cesta, vzájemná podpora, vítězství i večerní posezení zasela zrnka přátelství a sportovních nadějí. „To je vlastně to, kvůli čemu jsem do Brna přijel – poznat nové lidi, seznámit se, procvičit si angličtinu, zasoutěžit a získat body... Pokaždé mě to tu něčím obohatí," přiznal boccista Adam Burianek. Nyní už je tedy jenom na samotných sportovcích, jak s takto bohatými zkušenostmi a zážitky, které si dnes z Brna odvážejí do svých rodných zemí, naloží.

Text: tes, foto: archív Nadačního fondu Emil

 

Jachty 4

RaceRunning 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZEH 7400