V zoo se radují: rysí čtyřčata a zebří kluk

zebřátko 0122aChovatelé v brněnské zoo mohli konečně spočítat a prohlédnout rysí mláďata, která se narodila na Mniší hoře letos v květnu. A měli dvojnásobnou radost: Jsou to totiž čtyřčata, dva kluci a dvě holky, což u rysů není tak běžné. Nejčastěji se rodí dvojčata nebo trojčata. Návštěvníci již mohou při troše štěstí vidět celou rysí rodinku pohromadě ve výběhu.

Chovatelé zaznamenali přírůstek ve výběhu rysů kanadských přibližně v polovině května a vzhledem k tomu, že jejich expozice je velká a samice si v prvních týdnech svá mláďata velmi chrání, bylo těžké odhadnout jejich počet. „Dnes je jisté, že mláďata jsou čtyři. Chovatelé je při ranním krmení oddělili od rodičů, aby mohly proběhnout nezbytné veterinární úkony. Rysata dostanou čip a vakcínu proti virovým onemocněním koček, pastu proti vnitřním parazitům a za dva týdny je čeká revakcinace," popsal veterinář Stanislav Mazánek.

V přírodě se o potravu mláďat v prvníchrysata IMG 0105 měsících starají rodiče a samostatnými lovci se tyto šelmy stávají až v 9 měsících. Mláďata zůstávají s matkou přibližně 10 měsíců a poté musí rodiče opustit. Loňská trojčata (dvě samice a jeden samec) odjela letos v lednu do Zoo Limpopo na Ukrajině.

Dalším z nových přírůstků brněnské zoo se stal sameček zebry Chapmannovy, který se narodil v neděli. Zároveň je to poslední potomek vloni uhynulého dvaadvacetiletého samce Bena, a proto dostal jeho jméno. Ben II. je vitální mládě, které je ihned stalo ozdobou výběhu na Safari.

Text: red, foto: Archív zoo